|
Our Media/Results from Wisconsin La Crosse Eagle Outdoor Open
Our Results
2015 Results - Wisconsin La Crosse Eagle Outdoor OpenPublished by DyeStatCOLLEGE.com on May 8th 2015, 3:30pm
Website:Click here Results by: Prime Time Timing Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/8/2015 10:47 PM
UW - La Crosse Eagle Open - 5/8/2015
La Crosse, WI
Results
Women 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Fehler, Carly SR Eau Claire 11.71Q 2.2 3
2 Baldwin, Alexis SO Texas 11.84Q 1.5 2
3 Worachek, Kelsey FR Eau Claire 12.37Q 1.8 1
4 Monagi, Adrine SO North Iowa 12.35q 2.2 3
5 Reichenberger, Emily FR Oshkosh 12.50q 1.8 1
6 Kelsey, Kayla SR Eau Claire 12.51q 1.5 2
7 Argir, Sammi FR St. Scholastica 12.55q 2.2 3
8 Clement, Abigail SO Stevens Point 12.59q 1.5 2
9 McIntyre, Inga Milwaukee TC 12.76q 2.2 3
10 Parson, Krysta SO Platteville 12.79 1.8 1 12.785
11 Provancher, Kelly SR Platteville 12.79 1.8 1 12.787
12 Hunter, Becklyn SR Oshkosh 12.81 1.5 2
13 Doebler, Amber FR Northwestern 12.83 1.8 1
14 Hemmen, Cassandra SR Oshkosh 12.84 1.5 2
15 May, Elizabeth SO La Crosse 12.86 1.5 2
16 Knutson, Stephanie SR Oshkosh 12.90 1.8 1
17 Broome, Natalie FR Minnesota 12.93 2.2 3
18 Paulson, Sidney SO UM - Morris 12.99 1.5 2
19 Moses, Jocelyn SO Northwestern 13.23 2.2 3
20 Marotz, Megan SO Platteville 13.26 1.8 1
21 Dascent, Karen FR Viterbo 13.34 2.2 3
22 Sylvestre, Claire SO UM - Morris 13.52 1.8 1
23 Vander Wal, Dana FR Northwestern 14.99 2.2 3
Women 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Fehler, Carly SR Eau Claire 11.76 1.8
2 Baldwin, Alexis SO Texas 11.81 1.8
3 Monagi, Adrine SO North Iowa 12.21 1.8
4 Worachek, Kelsey FR Eau Claire 12.34 1.8
5 Kelsey, Kayla SR Eau Claire 12.42 1.8
6 Reichenberger, Emily FR Oshkosh 12.49 1.8
7 Argir, Sammi FR St. Scholastica 12.58 1.8
8 Clement, Abigail SO Stevens Point 12.59 1.8
9 McIntyre, Inga Milwaukee TC 12.74 1.8
Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Baldwin, Alexis SO Texas 24.62 1.2 4
2 Heafy, Meg JR La Crosse 24.86 1.2 4
3 Halama, Bria JR La Crosse 24.97 1.2 4
4 Laufenberg, Lindsey SR Eau Claire 25.63 1.2 4
5 Mahr, Marissa SR La Crosse 25.85 1.9 3
6 Buske, Brianna SR St. Scholastica 26.03 1.2 4
7 King, Kayla FR Viterbo 26.06 1.2 4
8 Malueg, Alesha SR Oshkosh 26.15 0.4 2
9 Slatter, Maggie SO La Crosse 26.18 1.2 4
10 Broome, Natalie FR Minnesota 26.24 1.9 3
11 Titterud, Alex JR Stout 26.27 1.9 3
12 Johnson, Kate SO Stout 26.28 0.4 2
13 Pethke, Amber FR La Crosse 26.44 0.4 2 26.437
14 Kelsey, Kayla SR Eau Claire 26.44 1.9 3 26.438
15 Trempe, Leah FR Stevens Point 26.68 0.4 2
16 Holicek, Ashley JR Oshkosh 26.69 0.4 2
17 McIntyre, Inga Milwaukee TC 26.81 1.9 3 26.804
17 McCormick, Caitlyn JR Oshkosh 26.81 0.4 2 26.804
19 Geldernick, Margaret JR Oshkosh 26.82 1.9 3
20 Knutson, Stephanie SR Oshkosh 26.90 1.9 3
21 Doebler, Amber FR Northwestern 26.96 1.9 3
22 Franzwa, Jenna FR La Crosse 27.03 1.4 1
23 Grenko, Haley FR La Crosse 27.34 0.4 2
24 Gilles, Sarah FR La Crosse 27.44 1.4 1
25 Mueller, Brianna FR La Crosse 27.45 0.4 2
26 Moses, Jocelyn SO Northwestern 27.88 1.4 1
27 Loughrin, Molly FR Stout 28.00 1.4 1
28 Marzinske, Kari FR Bethany Lutheran 28.16 1.4 1
29 Lieske, Anna FR Bethany Lutheran 28.99 1.4 1
30 Vander Wal, Dana FR Northwestern 31.28 1.4 1
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rupnow, Jess JR Eau Claire 57.40 2
2 Paulson, Sidney SO UM - Morris 58.70 2
3 Patterson, Brooke SR Eau Claire 58.82 2
4 Trempe, Leah FR Stevens Point 59.58 2
5 Buergi, Ashleigh FR Eau Claire 1:00.54 2
6 Grenko, Haley FR La Crosse 1:02.01 1
7 Graham, Shelby JR La Crosse 1:02.29 1
8 Lundgren, Emily JR St. Scholastica 1:02.81 2
9 Skarin, Jordan SO Northwestern 1:03.54 2
10 Cole, Anna FR Clarke 1:04.62 2
11 Hoolihan, Hope FR Stout 1:05.00 1
Women 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brom, Amanda SR Whitewater 2:13.85 3
2 Buse, Megan JR Whitewater 2:14.02 3
3 Zeman, Andie JR Minnesota 2:15.06 3
4 Peschel, Paige Unattached 2:16.42 3
5 Miller, Liz Unattached 2:16.47 3
6 Jones, Valerie FR La Crosse 2:17.16 3
7 Shelerud, Kate SO Minnesota 2:17.42 3
8 Bauer, Taylor JR La Crosse 2:19.26 2
9 Gibson, Taylor SO St. Scholastica 2:19.73 3
10 Haakenstad, Annie FR Minnesota 2:20.04 3
11 Wampfler, Ashlynne SR Platteville 2:21.50 2
12 Mogren, Andrea SO St. Scholastica 2:21.93 2
13 Goemann, Hannah SO UM - Morris 2:21.99 2
14 Bishop, Kate Unattached 2:22.85 2
15 Karl, Calla SR Eau Claire 2:23.26 2
16 McCauley, Erin SR La Crosse 2:25.93 1
17 Schlebecker, Emily FR Stevens Point 2:27.57 2
18 Warner, Jamie JR Eau Claire 2:28.71 1
19 Francour, Kaitlyn SR La Crosse 2:29.28 1
20 Kelly, Maddie FR Eau Claire 2:30.71 2
21 Cole, Anna FR Clarke 2:33.53 1
22 Smith, Jennifer SO Stevens Point 2:37.18 1
23 Bailey, Lisa JR Minnesota 2:38.03 1
24 White, Danica FR Northwestern 2:39.55 1
25 Ward, Dominique FR Northwestern 3:20.75 1
Women 1500 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Breit, Ana SR Stevens Point 4:32.97 3
2 Ramquist, Lucy SR Eau Claire 4:33.57 3
3 Mead, Laura JR La Crosse 4:34.48 3
4 Castanias, Emily Unattached 4:39.24 3
5 Pettit, Chelsea SR Minnesota 4:40.21 3
6 Anderson, Kayla JR La Crosse 4:40.65 3
7 Wasowicz, Tess FR Minnesota 4:40.95 3
8 Emerson, Monica SR Eau Claire 4:42.15 3
9 Olson, Kelly JR La Crosse 4:44.02 3
10 Hovland, Casey FR St. Scholastica 4:47.51 2
11 Kroll, Sadie FR La Crosse 4:47.57 2
12 Heitzman, Nicole FR Minnesota 4:49.25 2
13 Trasser, Hannah JR Minnesota 4:50.80 3
14 Borkenhagen, Laura JR UM - Morris 4:50.93 2
15 Becker, Melody SO Eau Claire 4:52.81 2
16 Brunson, Brittany JR Texas 4:55.42 2
17 Wingenbach, Rachel JR UM - Morris 4:59.18 2
18 Owens, Erika SO Eau Claire 4:59.60 1
19 Maas, Mariah SO La Crosse 5:01.11 2
20 Hauck, Leah JR Stout 5:01.60 2
21 D'Heilly, Paige FR Minnesota 5:01.75 2
22 Whipple, Rebecca FR Eau Claire 5:02.10 1
23 Sauer, Megan SO Bethany Lutheran 5:04.30 2
24 Arzbecker, Lian FR Eau Claire 5:12.16 1
25 Elyea, Kirsten FR Bethany Lutheran 5:12.45 1
26 Brackenwagen, Rebecca SO Eau Claire 5:12.59 1
27 Ollila, Naomi FR Minnesota 5:12.98 2
28 Peters, Amanda SR UM - Morris 5:16.44 1
29 Benson, Brooke FR Eau Claire 5:18.29 1
30 Carlino, Kaite FR Eau Claire 5:19.94 1
31 White, Danica FR Northwestern 5:21.09 1
32 Anderson, Elisabeth FR UM - Morris 5:28.85 1
33 Wedin, Charissa SO Northwestern 6:18.13 1
34 Ward, Dominique FR Northwestern 6:48.08 1
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ness, Bailey Unattached 17:20.43
2 O'Brien, Patty Unattached 17:29.50
3 Zych, Rebecca JR La Crosse 17:33.79
4 Dilley, Lauren Stevens Point 17:36.01
5 Thorn, Kathleen JR Stout 17:41.15
6 Kinnaird, Marnie SR Minnesota 17:52.86
7 Alama, Courtney Unattached 18:04.93
8 Bailey, Megan JR Minnesota 18:20.80
9 Klecker, Sarah FR Minnesota 18:27.10
10 Eastman, Molly Unattached 18:31.68
11 Rendflesh, Leah SO Oshkosh 18:45.96
12 Arends, Alyssa FR Northwestern 18:50.51
13 Munyan, Erica SO Oshkosh 18:52.72
Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Korb, Addie JR La Crosse 14.74Q 2.4 1
2 Sherry, Taylor JR Oshkosh 14.80Q 2.1 2
3 Glidden, Sarah SO Eau Claire 15.15Q 0.2 3 15.142
4 Dillon, Rosalie SR Wheaton 14.88q 2.4 1
5 Drewiske, Kim SR Eau Claire 14.99q 2.4 1
6 Gray, Cheyenne SR Stout 15.12q 2.4 1
7 Smith, Jessika Unattached 15.15q 2.1 2 15.145
8 Geldernick, Margaret JR Oshkosh 15.15q 2.1 2 15.148
9 Bushkofsky, Krista SO Clarke 15.23q 0.2 3
10 Ward, Meagan SR Stout 15.32 0.2 3
11 Monagi, Adrine SO North Iowa 15.40 2.1 2
12 Russert, Hannah SO St. Scholastica 15.67 0.2 3
13 Wustrack, Marissa FR La Crosse 15.76 2.4 1
14 Fentem, Hailey FR St. Scholastica 15.85 0.2 3
15 Loughrin, Molly FR Stout 16.62 2.4 1
16 Marzinske, Kari FR Bethany Lutheran 16.89 2.4 1 16.882
17 Amos, Rachel FR La Crosse 16.89 0.2 3 16.887
18 Kitchen, Nicole FR Wheaton 17.02 0.2 3
19 Theisen, Evelyn SR Eau Claire 17.10 2.1 2
20 Sanders, Makenna FR Wheaton 17.11 2.1 2
21 Morgenstern, Marissa FR UM - Morris 17.37 0.2 3
22 Owen, Julia SO Bethany Lutheran 19.60 2.4 1
Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Sherry, Taylor JR Oshkosh 14.64 2.6
2 Korb, Addie JR La Crosse 14.65 2.6
3 Drewiske, Kim SR Eau Claire 14.74 2.6
4 Dillon, Rosalie SR Wheaton 14.75 2.6
5 Geldernick, Margaret JR Oshkosh 14.88 2.6
6 Gray, Cheyenne SR Stout 15.41 2.6
7 Smith, Jessika Unattached 15.74 2.6
Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Butler, Jacklyn SO Stevens Point 1:02.29 2
2 Wayne, Candice JR Whitewater 1:03.09 2
3 Hall, Mallory SO La Crosse 1:03.51 2
4 Campbell, Amy JR St. Scholastica 1:04.67 2
5 Nichols, Myra SR Clarke 1:04.88 2
6 DeGrave, Aryn JR Stevens Point 1:07.83 2
7 Skarin, Jordan SO Northwestern 1:12.75 2
8 Wildauer, Lydia FR Bethany Lutheran 1:18.03 1
9 Croy, Colleen SO Bethany Lutheran 1:20.38 1
10 Couwenhoven, Sarah FR Northwestern 1:21.68 1
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mikkalson, Taylor SO Minnesota 10:30.64
2 Bucknam, Kate JR Minnesota 10:41.65
3 Strandemo, Madeline FR Minnesota 10:46.28
4 Sinnen, Delaney Unattached 11:10.85
5 Johnson, Jordan SO St. Scholastica 11:24.09
6 Haberkorn, Paige SR Stevens Point 11:30.80
7 Weibel, Violet FR Minnesota 11:36.75
8 Dillon, Caitlin SO Minnesota 11:49.95
9 Brighouse Glueck, Madeli Unattached 12:11.87
10 Wiebke, Mara FR Whitewater 12:19.59
11 Greenslade, Lisa SO Northwestern 13:28.17
12 Sauer, Alissa JR Bethany Lutheran 14:05.72
Women 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 UW - Eau Claire 46.57 2
1) Worachek, Kelsey FR 2) Reineck, Jessie SO
3) Laufenberg, Lindsey SR 4) Fehler, Carly SR
2 UW - Whitewater 48.40 2
1) Amet, Enyo FR 2) McCuen, Morgan FR
3) Raucci, Kaylee SO 4) Sondgeroth, Lexie SR
3 UW - Stout 49.02 2
1) Johnson, Kate SO 2) Titterud, Alex JR
3) Hamilton, Jada JR 4) Gray, Cheyenne SR
4 UW - La Crosse 'B' 50.10 2
1) Pethke, Amber FR 2) Alston, Bailey SR
3) May, Elizabeth SO 4) Scharbarth, Abby SO
5 UW - Platteville 50.23 2
1) Marotz, Megan SO 2) Parson, Krysta SO
3) Iwans, Briana FR 4) Provancher, Kelly SR
6 UW - La Crosse 'D' 51.84 1
1) Grenko, Haley FR 2) Sarkis, Sierra SO
3) Wolter, Sabrina FR 4) Mueller, Brianna FR
7 Bethany Lutheran College 52.99 1
1) Norris, Kayla FR 2) Lieske, Anna FR
3) Croy, Colleen SO 4) Marzinske, Kari FR
8 UW - La Crosse 'C' 53.18 1
1) Toye, Hannah FR 2) Bean, Caycee FR
3) Oravis, Crystal SR 4) Gregory, Taylor FR
9 UW - Oshkosh 53.28 2
1) Blue, Samantha SR 2) Reichenberger, Emily FR
3) Holicek, Ashley JR 4) Hunter, Becklyn SR
-- Unattached DQ 2 Ex. Zone 2
1) Smith, Jess 2) Garinger, Amy
3) Halverson, Jenna 4) Brazil, Quita
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 UW - Whitewater 3:53.06
1) Wayne, Candice JR 2) Brom, Amanda SR
3) Richter, Leah SO 4) Buse, Megan JR
2 UW - La Crosse 3:53.52
1) Mahr, Marissa SR 2) Klein, Shannon JR
3) Ditscheit, Elise FR 4) Atchison, Rachel SO
3 UW - Stevens Point 3:56.18
1) Butler, Jacklyn SO 2) School, Megan SO
3) Clement, Abigail SO 4) Derks, Kathy SO
4 Wheaton 3:56.79
1) Mock, Erin JR 2) Holzrichter, Rachel SR
3) Thomson, Rachel SO 4) Wysocki, Bailey SR
5 St. Scholastica 4:01.89
1) Campbell, Amy JR 2) Lundgren, Emily JR
3) Mogren, Andrea SO 4) Buske, Brianna SR
6 Wheaton 'B' 4:12.20
1) Larson, Lizzy SO 2) Dillon, Rosalie SR
3) Kitchen, Nicole FR 4) Sanders, Makenna FR
7 UW - La Crosse 'H' 4:23.93
1) Bauer, Taylor JR 2) Singleton, Abbey SO
3) McDaniel, Kaitlyn FR 4) Kroll, Sadie FR
8 UW - La Crosse 'J' 4:24.20
1) Rumble, Kylie FR 2) Kasper, Theresa SO
3) Frick, Elizabeth FR 4) Powell, Natalie JR
9 UW - La Crosse 'I' 4:31.05
1) Shepardson, Katelyn SO 2) Bauhs, Anna SO
3) Court, Samantha FR 4) de Block, Demi FR
Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kamm, Kaitlin UM - Morris 1.70m 5-07.00
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 1.70 1.72
P P O O O O XO XXO XXX
2 Christianson, Nicole JR St. Scholastica 1.67m 5-05.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 1.70
P P P P XO O O XXX
3 Monagi, Adrine SO North Iowa 1.67m 5-05.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 1.70
P O O O XO XO XO XXX
4 Thomson, Caitlin SR Platteville 1.62m 5-03.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67
P P P XO O XXO XXX
5 Smith, Allison JR Clarke 1.57m 5-01.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67
P P P P O P XXX
6 George, Lillian JR Carthage 1.57m 5-01.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
P P P XXO O XXX
7 Sternard, Erika FR Whitewater 1.57m 5-01.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
P P P P XO XXX
7 Iserman, Alyssa JR Platteville 1.57m 5-01.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67
P P P P XO P XXX
9 Gregory, Taylor FR La Crosse 1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O O XXX
10 Watry, Jamie SO Stevens Point 1.47m 4-09.75
1.37 1.42 1.47 1.52
P O XO XXX
10 Oravis, Crystal SR La Crosse 1.47m 4-09.75
1.37 1.42 1.47 1.52
P O XO XXX
10 Minniecheske, Emily JR Stout 1.47m 4-09.75
1.37 1.42 1.47 1.52
P O XO XXX
10 Toye, Hannah FR La Crosse 1.47m 4-09.75
1.37 1.42 1.47 1.52
P O XO XXX
14 Browne, Alile FR Viterbo 1.42m 4-07.75
1.37 1.42 1.47
P XO XXX
-- Wildauer, Lydia FR Bethany Lutheran NH
1.37
XXX
-- Slowek, Elante FR Carthage NH
1.37 1.42 1.47 1.52
P P P XXX
Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Murgic, Katie SR Minnesota 4.02m 13-02.25
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.82 3.92 4.02 4.12
P P P P P P P P O O XXX
2 Gilson, Cami JR Minnesota 3.92m 12-10.25
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.82 3.92 4.02
P P P P P P P O XO XXX
3 Mesenburg, Laura JR Stout 3.72m 12-02.50
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.82
P P P P P XXO XO XXX
4 Burke, Shannon JR Stevens Point 3.72m 12-02.50
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.82
P P P P P O XXO XXX
5 Howell, Meaghan SO La Crosse 3.57m 11-08.50
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72
P P P P P O XXX
6 Claude, Riley SO River Falls 3.57m 11-08.50
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72
P P P P XXO O XXX
7 Wolter, Sabrina FR La Crosse 3.57m 11-08.50
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72
P P P XO XO XO XXX
8 Funk, Allie FR Minnesota 3.42m 11-02.50
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42 3.57
P P P O XO XXX
9 Narr, Macy Unattached 3.42m 11-02.50
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42 3.57
P P P XO XXO XXX
10 Fuchs, Katrina JR La Crosse 3.27m 10-08.75
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42
P P O O XXX
10 Metzger, Kara JR Eau Claire 3.27m 10-08.75
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42
P P P O XXX
12 Hanson, Nicole SR Stevens Point 3.27m 10-08.75
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42
P P O XO XXX
13 Richter, Leah SO Whitewater 3.27m 10-08.75
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42
P P XO XO XXX
14 Dockendorf, Mikayla SO Eau Claire 3.27m 10-08.75
2.82 2.97 3.12 3.27 3.42
P P XO XXO XXX
15 Liska, Ana SO Whitewater 3.12m 10-02.75
2.82 2.97 3.12 3.27
O O XXO XXX
15 White, Whitney SR UM - Morris 3.12m 10-02.75
2.82 2.97 3.12 3.27
O O XXO XXX
15 Weber, Stefanie SR Oshkosh 3.12m 10-02.75
2.82 2.97 3.12 3.27
P P XXO XXX
18 Denler, Carly SO UM - Morris 2.97m 9-09.00
2.82 2.97 3.12
O O XXX
19 Alme, Ashley JR La Crosse 2.97m 9-09.00
2.82 2.97 3.12
P XO XXX
20 Eastman, Emily JR La Crosse 2.82m 9-03.00
2.82 2.97
O XXX
21 Sarkis, Sierra SO La Crosse 2.82m 9-03.00
2.82 2.97
XO XXX
-- Glogovsky, Emma SO Whitewater NH
2.82 2.97 3.12
P P XXX
-- Magnuson, Danielle JR Stout NH
2.82 2.97 3.12 3.27
P P P XXX
-- Tietz, Summer SR La Crosse NH
2.82 2.97 3.12 3.27
P P P XXX
Women Long Jump
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Sondgeroth, Lexie SR Whitewater 5.76m 3.9 18-10.75
5.76m(3.9) 5.35m(0.2) 5.67m(1.2)
2 Walgrave, Caitlin Unattached 5.73m 2.1 18-09.75
5.73m(2.1) 5.63m(2.0) 5.33m(1.2) 5.66m(1.2) FOUL
3 Flynn, Kelly JR Minnesota 5.70m 2.4 18-08.50
5.70m(2.4) 5.60m(0.3) FOUL 5.56m(2.5) 5.57m(2.5) 5.44m(1.0)
4 Wustrack, Marissa FR La Crosse 5.46m 2.2 17-11.00
5.26m(0.4) 5.46m(2.2) 4.54m(2.1)
5 Ruehl, Svenja FR Superior 5.39m 1.9 17-08.25
5.07m(1.9) 5.17m(2.4) 5.39m(1.9) 5.16m(2.2) 5.21m(0.8) 5.16m(1.1)
6 Clifton, Carli SO Stout 5.33m 0.9 17-06.00
5.33m(0.9) FOUL 5.24m(1.3) FOUL FOUL FOUL
7 Glidden, Sarah SO Eau Claire 5.31m 1.4 17-05.25
FOUL 5.31m(1.4) FOUL
8 Ward, Meagan SR Stout 5.30m 2.3 17-04.75
4.88m(2.5) 5.30m(2.3) 5.09m(2.3) 5.02m(1.8) 5.10m(1.2) 5.17m(2.1)
9 Doerr, Alicia JR UM - Morris 5.29m 1.7 17-04.25
5.24m(2.3) FOUL 5.29m(1.7) 4.80m(2.1) 5.11m(1.6) FOUL
10 School, Megan SO Stevens Point 5.27m 2.1 17-03.50
5.27m(2.1) FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
11 Marchan, Karina FR Oshkosh 5.26m 2.3 17-03.25
5.26m(2.3) 4.59m(1.4) 5.03m(1.2)
12 Blue, Samantha SR Oshkosh 5.26m 2.3 17-03.25
5.26m(2.3) 4.95m(0.6) FOUL
13 Pethke, Amber FR La Crosse 5.24m 1.5 17-02.25
FOUL 5.24m(1.5) 5.16m(1.2)
14 Scharbarth, Abby SO La Crosse 5.23m 2.7 17-02.00
4.96m(2.6) 5.22m(2.5) 5.23m(2.7)
15 Reierson, Chelsea JR Stevens Point 5.16m 2.4 16-11.25
4.82m(0.5) 4.84m(2.2) 5.16m(2.4)
16 Eggen, Marina JR Eau Claire 5.14m 2.3 16-10.50
FOUL FOUL 5.14m(2.3)
17 Reed, Kelsey SR Platteville 5.06m 3.2 16-07.25
4.92m(2.4) 5.06m(3.2) 4.92m(0.3)
18 Provancher, Kelly SR Platteville 4.94m 1.7 16-02.50
4.94m(1.7) 4.79m(2.6) 4.83m(1.5)
19 McGrath, Molly FR UM - Morris 4.83m 1.1 15-10.25
4.83m(1.1) 4.64m(1.9) 4.60m(2.8)
20 Lieske, Anna FR Bethany Lutheran 4.60m 2.1 15-01.25
4.59m(1.9) 4.41m(1.0) 4.60m(2.1)
21 Boone, Katierine FR Superior 4.34m 0.6 14-03.00
4.34m(0.6) 4.26m(1.0) 4.20m(1.5)
22 Norris, Kayla FR Bethany Lutheran 4.05m 1.4 13-03.50
4.05m(1.4) 3.96m(1.2) FOUL
Women Triple Jump
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Stedman, Julia JR Eau Claire 11.49m 1.7 37-08.50
11.34m(3.6) 11.49m(1.7) 11.25m(1.3) 11.43m(1.9) 11.35m(0.8) FOUL
2 Henderson, Tyler JR Whitewater 11.39m 2.9 37-04.50
11.04m(1.7) 11.39m(2.9) 11.25m(1.5) 11.02m(1.4) 11.33m(1.3) 11.21m(0.9)
3 Shober, Amanda SR Oshkosh 11.39m 0.5 37-04.50
10.74m(2.0) FOUL 11.14m(0.4) FOUL FOUL 11.39m(0.5)
4 Wustrack, Marissa FR La Crosse 11.37m 1.7 37-03.75
11.37m(1.7) 11.30m(2.1) 11.05m(1.8) 10.88m(1.3) FOUL 11.02m(0.2)
5 Willett, Sarah SO Stout 11.28m 1.6 37-00.25
11.28m(1.6) 11.26m(1.9) FOUL 10.81m(NWI) FOUL 10.90m(NWI)
6 Coleman, Aisha SO Whitewater 11.26m 1.2 36-11.50
10.88m(1.9) 11.22m(1.2) 11.26m(1.2) 10.42m(0.6) FOUL 10.93m(1.2)
7 Rose, Tiara JR Stevens Point 10.75m +0.0 35-03.25
10.66m(2.9) 10.72m(2.1) FOUL 10.64m(1.8) FOUL 10.75m(+0.0)
8 Amos, Rachel FR La Crosse 10.71m 0.1 35-01.75
FOUL 10.37m(2.2) 10.33m(2.9) FOUL 10.67m(+0.0) 10.71m(0.1)
9 Reierson, Chelsea JR Stevens Point 10.65m 1.1 34-11.25
FOUL 10.45m(3.0) 10.20m(1.7) FOUL 10.65m(1.1) 10.53m(1.1)
10 Hogan, Anna FR Stevens Point 10.33m 1.3 33-10.75
FOUL 10.33m(1.3) 10.15m(2.3)
11 Raucci, Kaylee SO Whitewater 10.32m 2.2 33-10.25
FOUL FOUL 10.32m(2.2)
12 Hemmen, Cassandra SR Oshkosh 10.23m 1.6 33-06.75
FOUL 9.93m(1.9) 10.23m(1.6)
13 Hennen, Lexi SO Eau Claire 10.19m 3.5 33-05.25
FOUL FOUL 10.19m(3.5)
14 McGrath, Molly FR UM - Morris 10.16m 2.9 33-04.00
10.16m(2.9) 10.11m(2.3) 10.08m(1.9)
15 Veal, Kiana SO Eau Claire 10.06m 2.4 33-00.25
9.97m(1.2) 10.03m(2.1) 10.06m(2.4)
16 Denler, Carly SO UM - Morris 9.59m 2.3 31-05.75
9.43m(1.2) 9.59m(2.3) 9.28m(2.5)
17 Boone, Katierine FR Superior 9.50m 2.2 31-02.00
9.50m(2.2) 9.07m(2.2) FOUL
18 Morgenstern, Marissa FR UM - Morris 9.22m 1.3 30-03.00
9.19m(2.1) 9.22m(1.3) 8.81m(2.6)
19 Norris, Kayla FR Bethany Lutheran 9.21m 3.3 30-02.75
FOUL 9.15m(1.7) 9.21m(3.3)
-- Lieske, Anna FR Bethany Lutheran FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Klotz, Jecel SR Oshkosh 14.12m 46-04.00
13.02m 13.53m FOUL FOUL 14.12m FOUL
2 Sabin, Kiley Unattached 13.89m 45-07.00
11.74m 13.31m 13.68m 13.86m 13.89m 13.82m
3 Heifort, Allie FR Minnesota 13.24m 43-05.25
FOUL 12.77m 12.66m 13.24m 12.35m 12.57m
4 Young, Morgan SO Carthage 13.14m 43-01.50
12.45m FOUL FOUL 12.68m 12.73m 13.14m
5 Flynn, Kadie JR Stevens Point 12.98m 42-07.00
12.72m 12.04m FOUL 12.98m FOUL FOUL
6 Antony, Kendra SO La Crosse 12.77m 41-10.75
12.57m 12.37m 12.77m 12.28m 12.28m 12.71m
7 Abhold, Lizzy SO Oshkosh 12.70m 41-08.00
10.54m 11.25m 12.70m FOUL 12.70m FOUL
8 Brandt, Michelle SO Stout 12.45m 40-10.25
11.23m 11.71m 11.97m FOUL 12.02m 12.45m
9 Keach, Brittney FR La Crosse 12.13m 39-09.75
12.07m 12.00m 12.08m FOUL 12.13m 12.10m
10 Theisen, JoHanna FR Eau Claire 11.95m 39-02.50
11.44m 11.95m 11.92m
11 Reilly, Samantha FR Viterbo 11.69m 38-04.25
11.17m 11.33m 11.69m
12 Jarrett, Katheryn SO UM - Morris 11.30m 37-01.00
FOUL FOUL 11.30m
13 McCauley, Erin SR La Crosse 11.18m 36-08.25
10.96m 10.83m 11.18m
14 Brinkmann, Samantha FR UM - Morris 11.12m 36-05.75
11.10m 11.12m 11.04m
15 Kindell, Cheyenne FR Viterbo 10.85m 35-07.25
10.04m 10.13m 10.85m
16 Swanson, Andrea SR Eau Claire 10.79m 35-05.00
10.68m FOUL 10.79m
17 Gross, Emily FR Stout 10.57m 34-08.25
FOUL 9.89m 10.57m
18 Francour, Kaitlyn SR La Crosse 9.93m 32-07.00
9.87m 9.93m FOUL
19 Theisen, Evelyn SR Eau Claire 9.93m 32-07.00
9.84m 9.93m 9.65m
20 Emmons, Arianna FR Bethany Lutheran 7.42m 24-04.25
7.35m 7.42m 7.20m
21 Goss, Abigail SO Bethany Lutheran 6.96m 22-10.00
6.74m 6.81m 6.96m
-- Burns, Josie FR Eau Claire FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Discus Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Flynn, Kadie JR Stevens Point 45.75m 150-01
45.08m 43.94m 45.33m 44.62m 45.75m 45.62m
2 Young, Morgan SO Carthage 44.05m 144-06
44.05m 43.94m 43.33m 43.45m 42.02m FOUL
3 Sabin, Kiley Unattached 43.89m 144-00
FOUL 43.19m 43.09m FOUL 42.81m 43.89m
4 Anderson, Sam SO Eau Claire 43.50m 142-08
43.50m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Petermann, Megan SR Minnesota 43.28m 142-00
41.74m 42.09m 42.54m 43.28m 41.56m 41.08m
6 Vinokur, Victoria SR Superior 43.25m 141-11
43.19m 42.72m 42.19m 42.39m 41.36m 43.25m
7 Simmons, Whitney SO Texas 41.90m 137-06
41.65m 37.92m FOUL 39.87m 41.49m 41.90m
8 Meier, Lydia SO Stout 41.59m 136-05
41.59m FOUL 41.35m FOUL FOUL FOUL
9 Slowek, Elante FR Carthage 41.53m 136-03
41.53m 41.37m FOUL FOUL 39.40m 40.08m
10 Heifort, Allie FR Minnesota 40.21m 131-11
40.21m FOUL FOUL
11 McMullin, Becca SR Carthage 39.71m 130-03
39.71m 38.39m FOUL
12 Ludwig, Brittany SO St. Scholastica 39.00m 127-11
34.09m 38.43m 39.00m
13 Antony, Kendra SO La Crosse 38.62m 126-08
36.95m 38.62m 36.94m
14 Bennett, Mia FR Carthage 37.36m 122-07
37.36m FOUL FOUL
15 Hoppe, Taylor SR La Crosse 37.33m 122-06
FOUL 37.33m FOUL
16 Loeffler, Brooke SR Stout 36.97m 121-03
36.72m 36.97m FOUL
17 Pabst, Kayla FR Stout 35.65m 116-11
34.15m FOUL 35.65m
18 Veenstra, Brenna JR Stout 35.53m 116-07
35.53m FOUL FOUL
19 Lieffort, Heidi FR Stout 35.51m 116-06
FOUL FOUL 35.51m
20 Snavely, Sarah FR North Iowa 34.48m 113-01
34.48m 34.26m 32.64m
21 Brinkmann, Samantha FR UM - Morris 33.59m 110-02
33.59m 32.45m 33.58m
22 Fischer, Hali FR La Crosse 33.42m 109-08
FOUL 33.42m FOUL
23 Burns, Josie FR Eau Claire 33.10m 108-07
33.10m 28.34m FOUL
24 Ward, Meagan SR Stout 31.93m 104-09
FOUL 31.93m 31.83m
25 Messerschmidt, Emily JR Viterbo 30.58m 100-04
30.58m FOUL FOUL
26 Jarrett, Katheryn SO UM - Morris 29.89m 98-01
29.89m FOUL FOUL
27 Gross, Emily FR Stout 29.33m 96-03
28.40m 29.33m FOUL
28 Clements, Katelin FR Viterbo 26.52m 87-00
26.52m 23.22m 24.31m
29 Stewart, Lindsey SO Bethany Lutheran 26.16m 85-10
25.62m 26.16m 25.07m
30 Sherrard, Tanya SO Bethany Lutheran 25.87m 84-10
25.87m 24.29m 25.24m
31 Flackey, Cassie FR Stout 25.23m 82-09
24.38m 25.23m FOUL
32 Emmons, Arianna FR Bethany Lutheran 18.78m 61-07
17.51m 17.40m 18.78m
-- Swanson, Andrea SR Eau Claire FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Klotz, Jecel SR Oshkosh FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Theisen, JoHanna FR Eau Claire FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Hammer Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Thorpe, Lyndsey JR Minnesota 58.80m 192-11
55.03m 56.34m 56.42m FOUL 56.66m 58.80m
2 Guenther, Angie SO Minnesota 58.22m 191-00
49.68m 55.53m 58.22m FOUL 56.70m 57.61m
3 Flynn, Kadie JR Stevens Point 56.23m 184-06
53.59m 50.93m 51.97m 54.38m 56.23m 54.15m
4 Simmons, Whitney SO Texas 54.05m 177-04
54.05m 51.63m FOUL FOUL FOUL 53.54m
5 Meier, Lydia SO Stout 51.73m 169-09
51.64m FOUL 51.73m FOUL FOUL FOUL
6 Abhold, Lizzy SO Oshkosh 50.93m 167-01
45.97m FOUL 50.09m FOUL 50.93m 49.94m
7 McMullin, Becca SR Carthage 50.82m 166-09
FOUL 45.30m 48.72m 50.26m FOUL 50.82m
8 Heifort, Allie FR Minnesota 49.10m 161-01
45.60m FOUL 49.10m FOUL FOUL 45.91m
9 Anderson, Sam SO Eau Claire 48.68m 159-08
FOUL 48.68m 47.60m 47.02m FOUL 46.66m
10 Martin, Maggie SR Stevens Point 47.90m 157-02
47.90m FOUL 47.37m
11 Vinokur, Victoria SR Superior 47.48m 155-09
47.48m FOUL FOUL
12 Bennett, Mia FR Carthage 46.36m 152-01
45.11m 46.36m 44.37m
13 Perkins, Erin Unattached 46.32m 152-00
42.64m 46.32m 45.57m
14 Merkes, Julianne SR La Crosse 45.47m 149-02
FOUL FOUL 45.47m
15 Sabin, Kiley Unattached 44.81m 147-00
FOUL 44.81m FOUL
16 Kopp, Preston SO Clarke 44.54m 146-01
44.54m 42.66m 43.76m
17 Horne, Katheryn FR La Crosse 43.26m 141-11
41.70m 43.26m 41.78m
18 Brinkmann, Samantha FR UM - Morris 43.04m 141-02
43.04m 40.98m 42.19m
19 Pabst, Kayla FR Stout 42.95m 140-11
42.95m FOUL 37.82m
20 Gross, Emily FR Stout 42.70m 140-01
40.14m 42.70m 42.70m
21 Brandt, Michelle SO Stout 41.96m 137-08
41.96m 40.04m 38.20m
22 Jarrett, Katheryn SO UM - Morris 41.67m 136-08
41.67m 41.53m 41.66m
23 Swanson, Andrea SR Eau Claire 41.07m 134-09
FOUL FOUL 41.07m
24 Reilly, Samantha FR Viterbo 40.54m 133-00
34.66m 40.54m FOUL
25 Snavely, Sarah FR North Iowa 39.18m 128-06
38.69m 39.18m FOUL
26 Burns, Josie FR Eau Claire 39.17m 128-06
39.17m FOUL FOUL
27 Veenstra, Brenna JR Stout 38.45m 126-02
FOUL 38.45m FOUL
28 Kindell, Cheyenne FR Viterbo 37.75m 123-10
36.63m FOUL 37.75m
29 Messerschmidt, Emily JR Viterbo 35.97m 118-00
32.86m 32.98m 35.97m
30 Theisen, JoHanna FR Eau Claire 35.67m 117-00
FOUL 35.67m 35.37m
31 Flackey, Cassie FR Stout 34.90m 114-06
34.90m 34.90m FOUL
32 Stewart, Lindsey SO Bethany Lutheran 34.29m 112-06
34.29m 33.99m 31.48m
33 Clements, Katelin FR Viterbo 23.91m 78-05
22.94m FOUL 23.91m
34 Emmons, Arianna FR Bethany Lutheran 18.40m 60-04
18.24m 18.24m 18.40m
-- Ogunrinde, Temi Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Javelin Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Toako, Sharon SO North Iowa 40.90m 134-02
40.90m 39.75m FOUL FOUL 34.50m 37.75m
2 Bean, Caycee FR La Crosse 34.41m 112-11
32.31m 30.60m 33.49m 34.23m 31.95m 34.41m
3 May, Elizabeth SO La Crosse 32.82m 107-08
28.98m 27.37m 29.03m 29.02m 29.44m 32.82m
4 Ditter, Jaclyn SO La Crosse 29.45m 96-07
FOUL 27.26m 29.45m FOUL 28.15m 26.59m
5 Sanders, Makenna FR Wheaton 29.00m 95-02
26.40m 23.87m 27.28m 26.30m 28.52m 29.00m
6 Loughrin, Molly FR Stout 28.72m 94-03
25.96m 22.16m 24.72m 27.85m 26.62m 28.72m
7 Ruehl, Svenja FR Superior 26.40m 86-07
24.29m FOUL FOUL 25.02m 26.40m 25.53m
8 Messerschmidt, Emily JR Viterbo 25.11m 82-04
22.00m 23.18m 24.89m 25.11m 23.47m 23.30m
9 Clements, Katelin FR Viterbo 22.27m 73-01
FOUL 19.48m 22.27m FOUL 21.20m 20.39m
10 Morgenstern, Marissa FR UM - Morris 21.43m 70-04
21.43m 19.88m 19.67m
11 Cash, Averi FR Bethany Lutheran 21.41m 70-03
20.01m 21.41m 20.48m
12 Goss, Abigail SO Bethany Lutheran 16.76m 55-00
16.76m 14.16m FOUL
Men 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Bredy, Derek Unattached 10.65Q 2.3 4
2 Allan, Naji JR Oshkosh 10.68Q 1.5 1 10.673
3 Koenen, Alex JR La Crosse 10.68Q 2.0 2 10.677
4 Terry, Justin SO UM - Morris 10.95Q 0.9 3
5 Witt, Parker FR Whitewater 10.82q 1.5 1
6 Adams, Matt SO La Crosse 11.02q 2.3 4
7 Olson, Jaron FR Oshkosh 11.09q 2.0 2
8 Peterson, Nolan FR Oshkosh 11.10q 1.5 1
9 Pientok, Jake SO Eau Claire 11.18q 0.9 3
10 Meagher, DJ JR Eau Claire 11.19 2.0 2
11 Loess, Grant SO Whitewater 11.22 2.3 4
12 Bartels, Matt FR Viterbo 11.31 2.3 4
13 Williams, Rodney FR Stout 11.33 2.3 4
14 Solberg, Nicholas SR UM - Morris 11.55 0.9 3
15 Malone, LeRoy FR Northwestern 11.61 2.3 4
16 Edwards, Michael Milwaukee TC 11.64 0.9 3
17 Dwyer, Matthew Unattached 11.69 1.5 1
18 Shackett, Charles FR Platteville 11.70 2.3 4 11.694
18 Hernandez, Brandon FR Stout 11.70 2.0 2 11.694
20 Kothenbeutel, Ricky FR UM - Morris 11.71 1.5 1
21 Spahr, Jordan FR Northwestern 11.99 0.9 3
22 Olinger, Joseph FR Superior 12.03 1.5 1
23 Fettig, Jacob SO Northwestern 12.22 2.0 2
24 Webb, Devon JR Superior 12.36 2.3 4
25 LaBore, Brett FR Bethany Lutheran 12.47 2.0 2
26 Barker, Josh JR Bethany Lutheran 12.82 0.9 3
27 Krause, Timothy FR Bethany Lutheran 13.83 2.3 4
28 Friederichs, Andrew FR Northwestern 14.30 0.9 3
Men 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Bredy, Derek Unattached 10.52 2.8
2 Koenen, Alex JR La Crosse 10.56 2.8
3 Allan, Naji JR Oshkosh 10.59 2.8
4 Witt, Parker FR Whitewater 10.71 2.8
5 Terry, Justin SO UM - Morris 10.82 2.8
6 Olson, Jaron FR Oshkosh 10.95 2.8
7 Pientok, Jake SO Eau Claire 11.01 2.8
8 Peterson, Nolan FR Oshkosh 11.06 2.8
Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Bredy, Derek Unattached 21.53 1.7 6
2 Shaw, Kevonte SO Texas 21.91 1.7 6
3 Gerber, Matt JR Stevens Point 21.96 1.7 6
4 Bentz, Kallen FR Oshkosh 21.97 1.5 5
5 White, Cory SR Eau Claire 22.14 1.7 6
6 Witt, Parker FR Whitewater 22.19 1.7 6
7 Thompson, Ross SO Stout 22.40 1.5 5
8 Dowell, Mitchell JR Platteville 22.53 1.5 5
9 Smith, Sam SO La Crosse 22.55 1.5 5
10 Terry, Justin SO UM - Morris 22.59 1.5 5
11 Jordan, Ben SO La Crosse 22.65 1.7 6
12 Moore, Randy Unattached 22.81 1.6 2
13 Wilch, Corey Unattached 22.85 1.1 4
14 Bartels, Matt FR Viterbo 22.91 1.1 4
15 Solberg, Nicholas SR UM - Morris 22.96 1.7 3
16 Debuhr, Zach SO Whitewater 23.02 1.5 5
17 Housel, Joshua SO Viterbo 23.03 1.1 4
18 Shackett, Charles FR Platteville 23.11 1.7 3
19 Griest, Garrison FR Oshkosh 23.12 1.1 4
20 Meagher, DJ JR Eau Claire 23.17 1.7 3
21 Cotton, Gabe SO Carthage 23.19 1.1 4
22 Brooks, Kevin JR Eau Claire 23.22 1.1 4
23 Edwards, Michael Milwaukee TC 23.28 1.7 3
24 Malone, LeRoy FR Northwestern 23.54 1.7 3
25 Harris, David FR Wheaton 23.65 1.7 3
26 Bertram, Sam SO Wheaton 23.66 1.7 3
27 Williams, Rodney FR Stout 23.88 1.7 3
28 Hernandez, Brandon FR Stout 24.30 1.6 2
29 Chapple, Elijah JR UM - Morris 24.36 1.6 2
30 Olinger, Joseph FR Superior 24.43 1.7 3
31 Spahr, Jordan FR Northwestern 24.57 1.6 2
32 Fettig, Jacob SO Northwestern 24.75 1.6 2
33 Nolden, Parker SO Platteville 25.37 1.6 2
34 Thyssen, Ryan SO La Crosse 25.38 1.5 5
35 Zielke, Gabe JR Superior 25.88 1.2 1
36 Krause, Timothy FR Bethany Lutheran 28.13 1.2 1
37 Friederichs, Andrew FR Northwestern 29.84 1.2 1
-- Denman, Ross SO La Crosse FS 1.7 6
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Dennis, Thurgood SR Eau Claire 47.42 3
2 Denu, Jared SR Whitewater 48.93 3
3 Smith, Sam SO La Crosse 49.09 3
4 Beaudo, Brian SR Oshkosh 49.33 3
5 Zanoya, Reid SR Oshkosh 49.78 3
6 Melotte, Nick SR Stevens Point 50.70 2
7 Skinkis, Justin FR Oshkosh 51.14 3
8 Zeien, Logan FR Whitewater 51.30 2
9 Fritz, Zak SR Whitewater 51.54 2
10 Deterville, Jeremy EC Unattached 51.63 2
11 Anenson, Kyle SO Northwestern 51.70 2
12 Kielpinski, Nicholas JR Stevens Point 51.77 2
13 Bjornstal, Ryan FR Stout 51.98 1
14 Kleinschmidt, Dante SO Stout 52.16 2
15 Moore, Randy Unattached 52.22 1
16 Friedman, Teddy FR Northwestern 52.42 1
17 Harris, David FR Wheaton 52.71 2
18 Peterson, Erik FR Bethany Lutheran 53.39 1
19 Anderson, Kevin Milwaukee TC 54.67 1
20 Webb, Devon JR Superior 56.01 1
21 LaBore, Brett FR Bethany Lutheran 59.45 1
22 Krause, Timothy FR Bethany Lutheran 1:00.55 1
Men 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Evans, Michael SO Stevens Point 1:50.23 4
2 Royer, Sean SR La Crosse 1:50.48 4
3 Urbanski, Anthony SR Whitewater 1:51.11 4
4 Dulian, Blayne SR Minnesota 1:52.04 3
5 Rosen, Matt Minnesota 1:52.81 4
6 Graham, Ryan SO Eau Claire 1:53.15 3
7 Wensink, Sam Unattached 1:53.28 3
8 Henkins, Jason SR Platteville 1:53.67 4
9 Skaret, Christian JR Minnesota 1:53.90 3
10 Wierzba, Ryan SR Stevens Point 1:54.35 4
11 McKenzie, Luke JR St. Scholastica 1:54.43 3
12 McGuire, Dean SO La Crosse 1:54.76 4
13 Greenwalt, Dakota Unattached 1:55.16 3
14 Message, Matt JR Stout 1:55.29 3
15 Noack, Ford SR Texas 1:55.48 4
16 Maki, Wil FR Northwestern 1:55.88 3
17 Hall, Wayde FR Minnesota 1:57.02 3
18 Meixelsperger, Alec FR Whitewater 1:57.70 2
19 Pauers, Mitch SO Oshkosh 1:57.82 2
20 Hinz, Joe SO La Crosse 1:58.32 4
21 Wawrzyniakowski, Zach SO Eau Claire 1:58.54 2
22 Meister, Joe SO Eau Claire 1:58.56 2
23 Schmitz, Mark FR Platteville 1:59.02 2
24 Peronto, Shane FR Platteville 2:01.22 2
25 Scopp, Ryne JR Oshkosh 2:02.90 2
26 Hebert, David SR Stevens Point 2:03.16 1
27 Adamski, Ryan JR Whitewater 2:03.45 2
28 Gracia, Mason SO St. Scholastica 2:03.52 1
29 Johnson, Andrew Unattached 2:04.91 1
30 Lubben, Nick SO Northwestern 2:07.57 1
31 Thurston, Robert SO UM - Morris 2:08.23 1 2:08.223
32 Marckell II, Otto SO UM - Morris 2:08.23 1 2:08.227
-- Zold, Henry FR Stout DNF 3
-- Smith, Eric Unattached DNF 4
Men 1500 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kerska, Garrett SR La Crosse 3:50.91 3
2 Lara, Roberto FR Oshkosh 3:52.10 3
3 Sullivan, Dan SR Stevens Point 3:52.56 3
4 O'Brien, Cole SO Minnesota 3:52.73 3
5 Miller, Dawson SR Whitewater 3:53.24 3
6 Rosvold, Erik JR Eau Claire 3:55.02 3
7 Zack, Joe SO Oshkosh 3:55.57 3
8 Pedersen, Neil SO Stevens Point 3:55.66 2
9 VanRyzin, Calvin JR Stevens Point 3:55.82 3
10 Rosenberg, Michael SO La Crosse 3:57.14 3
11 Paucek, Brendan FR Eau Claire 3:57.41 2
12 Woodford, Brad FR Minnesota 3:57.65 2
13 Haak, Dennis SR Stevens Point 3:57.76 3
14 Nelson, Jonah FR Whitewater 3:58.15 2
15 Sage, Brendan SO South Dakota 3:59.39 2
16 Haffner, Brett SR Wheaton 3:59.91 3
17 Pettit, Daniel SO South Dakota 4:01.32 2
18 Welch, Matt FR Minnesota 4:02.00 3
19 VanKeulen, Grant JR South Dakota 4:02.77 2
20 Maes, Ryan SO Whitewater 4:09.00 2
21 Hebert, David SR Stevens Point 4:09.49 1
21 O'Neil, Ryan Unattached 4:09.49 2
23 Scott, Charlie JR Oshkosh 4:10.23 1
24 Rivers, Brian FR Platteville 4:11.02 1
25 Schrupp, Matt FR Eau Claire 4:13.38 2
26 Farley, Quinn SO Whitewater 4:13.61 1
27 Miehe, Kent JR Whitewater 4:13.72 1
28 Scopp, Ryne JR Oshkosh 4:13.90 2
29 Huffman, Riley FR Eau Claire 4:15.37 1
30 Jergenson, Matt SR Minnesota 4:19.26 2
31 Walton, Spencer SO UM - Morris 4:39.60 1
32 Moore, Schuyler FR UM - Morris 4:46.16 1
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wilson, Alex SR Texas 15:34.97
2 Wubben, Matt JR Platteville 15:39.00
3 Richardson, Owen SO Bethany Lutheran 15:39.76
4 Borst, Michael AT Elite 15:50.16
5 Czech, Chris SR Platteville 15:58.05
6 Lannoye, Drew Unattached 16:06.65
7 Benson, Conner JR Texas 16:11.22
8 Gallagher, Jacob SO St. Scholastica 16:12.76
9 Petersen, Josh SR Viterbo 16:20.40
10 Wolter, Scott FR Whitewater 16:22.90
11 Schwartz, Ethan SO Bethany Lutheran 16:33.42
12 Alcaraz, Eric FR Viterbo 16:50.53
13 Spaight, Andrew FR Viterbo 16:55.04
14 Rodriguez, BJ SO Viterbo 16:58.97
15 Martin, Edward JR Superior 17:01.83
16 Jeffries, William SO Viterbo 17:08.46
17 Peterson, Jackson FR Northwestern 17:21.33
18 Malimanek, Lucas SO Bethany Lutheran 17:22.12
19 Granger, Kyle FR Northwestern 17:22.39
20 Lubben, Nick SO Northwestern 17:25.44
21 Baridon, Steve FR Northwestern 17:33.34
22 Haling, Brandon SR Superior 17:40.26
23 Brikis, Mieszko SO Superior 18:02.42
24 Rubis, Derek Milwaukee TC 19:56.69
Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Singleton, Demetriyone SR Clarke 14.63Q 1.6 1
2 Arnold, Dan FR Platteville 14.65Q 2.8 2
3 Zarnoth, Brandon SR Eau Claire 14.82q 1.6 1
4 Page, Rylan SR Eau Claire 14.91q 2.8 2
5 Hokanson, Tom SO La Crosse 14.96q 1.6 1
6 Judd, Mike JR Whitewater 14.98q 1.6 1
7 Rohloff, Luke SO La Crosse 15.00q 2.8 2
8 Valley, TJ SR Unattached 15.38q 1.6 1
9 Bruss, Nicolas SO Bethany Lutheran 15.63q 2.8 2
10 Sauerman, Luke JR La Crosse 15.68 2.8 2
11 Wagner, Kevin JR St. Scholastica 15.76 1.6 1
12 Veras, Nic SO Eau Claire 15.98 2.8 2
13 Wohlenhaus, Connor SO Northwestern 15.99 2.8 2
14 Griest, Garrison FR Oshkosh 16.09 1.6 1
15 Fuchs, Cole Unattached 17.17 2.8 2
16 Ambrose, Jacob SO Bethany Lutheran 21.48 1.6 1
Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Arnold, Dan FR Platteville 14.27 2.6
2 Singleton, Demetriyone SR Clarke 14.50 2.6
3 Judd, Mike JR Whitewater 14.57 2.6
4 Page, Rylan SR Eau Claire 14.82 2.6
5 Rohloff, Luke SO La Crosse 14.90 2.6
6 Bruss, Nicolas SO Bethany Lutheran 15.59 2.6
7 Hokanson, Tom SO La Crosse 16.00 2.6
Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Trimner, Danny SO Oshkosh 54.48 2
2 Wilch, Corey Unattached 55.80 2
3 Anenson, Kyle SO Northwestern 56.07 1
4 Housel, Joshua SO Viterbo 56.08 1
5 Baker, Tim SR Stevens Point 56.41 2
6 Kobayashi, Takuto SO Stevens Point 56.44 2
7 Pomaville, Michael SO Stevens Point 57.08 1
8 Griest, Garrison FR Oshkosh 57.18 2
9 Naumann, Michael JR St. Scholastica 58.11 2
10 Egelkraut, Aaron JR St. Scholastica 58.52 1
11 Wohlenhaus, Connor SO Northwestern 58.58 1
12 Smith, Zachary JR UM - Morris 1:00.59 1
-- Bates, Austin FR La Crosse DNF 2
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Carpenter, Jordan Unattached 9:07.34
2 Eidenschink, Matt JR La Crosse 9:09.69
3 Harms, Brett FR Whitewater 9:24.90
4 Ewers, Ian SO La Crosse 9:30.24
5 Lindquist, Jackson JR Superior 9:31.88
6 Combellick, Chalmer Unattached 10:03.99
7 Smith, Matthew SO Platteville 11:03.04
8 Prescott, Quinn FR Northwestern 12:07.02
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 U. of Minnesota 41.03
1) Charles, Jordan SO 2) Neumann, Brad SO
3) Godi, Gemechu JR 4) Yedoni, Trevor SO
2 UW - Oshkosh 41.56
1) Olson, Jaron FR 2) Peterson, Nolan FR
3) Bentz, Kallen FR 4) Allan, Naji JR
3 UW - Whitewater 42.33
1) Loess, Grant SO 2) Larson, Connor SO
3) Debuhr, Zach SO 4) Witt, Parker FR
4 Carthage 42.59
1) Woods, Anthony FR 2) Brown, Mike SR
3) Townsend, London FR 4) Garner, Shawntrel FR
-- UW - Platteville DNF
1) Dowell, Mitchell JR 2) Whitehead, Trevor SO
3) Navin, Brandon JR 4) Mertens, Caleb JR
-- AT Elite DQ Ex. Zone 2
1) Benzine, Aaron 2) Mauerer, Ryan
3) Thompson, Aaron 4) Besch, Matt
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 UW - Eau Claire 3:11.96
1) Prince, Cody SR 2) White, Cory SR
3) LaJeunesse, William JR 4) Dennis, Thurgood SR
2 Wheaton 3:14.36
1) Hiben, Mark SR 2) Cole, Tommy SO
3) Eastburg, Nils JR 4) Bertram, Sam SO
3 UW - Whitewater 3:16.18
1) Martinelli, Kyle FR 2) Rudebeck, Bryce JR
3) Urbanski, Anthony SR 4) Denu, Jared SR
4 UW - Stevens Point 3:16.59
1) Evans, Michael SO 2) Gerber, Matt JR
3) Wierzba, Ryan SR 4) Sosinsky, Matt SO
5 UW - Eau Claire 'B' 3:21.94
1) Brooks, Kevin JR 2) Paske, Jimmy SO
3) Schrupp, Matt FR 4) Pientok, Jake SO
6 UW - Stevens Point 'B' 3:24.22
7 St. Scholastica 3:26.03
1) Egelkraut, Aaron JR 2) McKenzie, Luke JR
3) Naumann, Michael JR 4) Wagner, Kevin JR
Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Lockard, Ryan FR Minnesota 2.02m 6-07.50
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 2.07
P P P P O O O XO XXX
2 MaGee, Cameron FR Whitewater 1.97m 6-05.50
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 2.07
P P P P P O O P XXX
3 Deiss, Brendan FR La Crosse 1.97m 6-05.50
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02
P P P P XO O XO XXX
4 White, Cory SR Eau Claire 1.92m 6-03.50
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97
P P P P P O XXX
5 Dietlin, Matt SO Eau Claire 1.92m 6-03.50
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97
P P P P P XXO XXX
6 Tucker, Matthew FR Bethany Lutheran 1.82m 5-11.50
1.67 1.72 1.77 1.82 1.87
P P O O XXX
7 Sjerven, Matt FR Stout 1.77m 5-09.75
1.67 1.72 1.77 1.82
P P O XXX
8 Haberman, Henry FR Superior 1.72m 5-07.75
1.67 1.72 1.77
P XXO XXX
8 Moore, Randy FR Viterbo 1.72m 5-07.75
1.67 1.72 1.77
P XXO XXX
10 Izaki, Keishin FR Superior 1.67m 5-05.75
1.67 1.72
XO XXX
11 Welty, Nathan SO Superior 1.67m 5-05.75
1.67 1.72
XXO XXX
Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Klister, Bryan SR La Crosse 4.91m 16-01.25
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81 4.86 4.91 4.96 5.01
P P P XO XXO P XXO P XXX
1 Tappe, Tyler FR Minnesota 4.91m 16-01.25
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81 4.86 4.91 4.96 5.01
P P P P XXO P XO P XXX
3 Riggs, Garrett JR Platteville 4.86m 15-11.25
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81 4.86 4.91
P P P XO O XXO XXX
4 Evansen, Wes FR La Crosse 4.81m 15-09.25
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81 4.86
P P XO O XXO XXX
4 Valley, TJ SR Unattached 4.81m 15-09.25
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81 4.86
P P P O O XXX
4 Lucchesi, Christian FR Stout 4.81m 15-09.25
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81 4.86 4.91
P P P XXO XO P XXX
4 Rohe, Rob Unattached 4.81m 15-09.25
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81 4.86 4.91
P P P XO XXO P XXX
8 Tenmanson, Eli FR La Crosse 4.61m 15-01.50
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81
P P O O XXX
8 Trajkovski, Marshall JR Platteville 4.61m 15-01.50
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81
P XO O XXO XXX
8 Dwyer, Matthew Unattached 4.61m 15-01.50
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81
P P P O XXX
8 Kraeger, Tyler FR La Crosse 4.61m 15-01.50
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81
P XO XO XO XXX
8 Trkula, Gary SR La Crosse 4.61m 15-01.50
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81
P P P O XXX
8 deBlock, Josh FR Stout 4.61m 15-01.50
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81
P XO O XXO XXX
8 Tapplin, Al Unattached 4.61m 15-01.50
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81
XO O XO O XXX
15 Zarnoth, Brandon SR Eau Claire 4.41m 14-05.50
4.01 4.21 4.41 4.61
XO XXO O XXX
15 Molnar, Windsor SR River Falls 4.41m 14-05.50
4.01 4.21 4.41 4.61
P P O XXX
15 Sorensen, Colton FR River Falls 4.41m 14-05.50
4.01 4.21 4.41 4.61
P P O XXX
15 Peterson, Greg SR Eau Claire 4.41m 14-05.50
4.01 4.21 4.41 4.61
O O XO XXX
15 Gertschen, Devan FR Oshkosh 4.41m 14-05.50
4.01 4.21 4.41 4.61
P XO O XXX
15 Schwartz, Aron FR Whitewater 4.41m 14-05.50
4.01 4.21 4.41 4.61
XO O XXO XXX
21 Romportl, Malachi SO Platteville 4.21m 13-09.75
4.01 4.21 4.41
P O XXX
21 Hasey, Mitchell FR Oshkosh 4.21m 13-09.75
4.01 4.21 4.41
XO XXO XXX
21 Caufield, Kevin JR Oshkosh 4.21m 13-09.75
4.01 4.21 4.41
P O XXX
21 Klister, Eric FR La Crosse 4.21m 13-09.75
4.01 4.21 4.41
P O XXX
21 Nolden, Parker SO Platteville 4.21m 13-09.75
4.01 4.21 4.41
P O XXX
26 Buryska, Brenden FR Stout 4.01m 13-01.75
4.01 4.21
XO XXX
26 ?, Dalton Unattached 4.01m 13-01.75
4.01 4.21
O XXX
-- Mesenburg, Robert SO Stout NH
4.01 4.21 4.41 4.61
P P P XXX
-- Markuson, Logan SR Minnesota NH
4.01 4.21 4.41 4.61 4.81
P P P P XXX
-- Von Arx, Michael SR Eau Claire NH
4.01 4.21 4.41
P P XXX
-- Walsh-Brenizer, AJ JR River Falls NH
4.01 4.21
P XXX
Men Long Jump
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Yedoni, Trevor SO Minnesota 7.29m 1.7 23-11.00
FOUL 7.29m(1.7) 7.11m(1.5) FOUL FOUL FOUL
2 McGee, Kenny JR Superior 6.98m 2.1 22-11.00
6.98m(2.1) 6.97m(0.9) FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Dix, Alec JR Stevens Point 6.89m 3.7 22-07.25
6.89m(3.7) 6.69m(1.8) FOUL FOUL FOUL 6.85m(2.0)
4 MaGee, Cameron FR Whitewater 6.88m 3.0 22-07.00
6.88m(3.0) 6.82m(3.6) 6.76m(1.9) 6.63m(2.4) FOUL 6.73m(2.0)
5 Haase, Christopher JR La Crosse 6.71m 1.2 22-00.25
FOUL FOUL 6.69m(2.4) FOUL 6.71m(1.2) FOUL
6 Loess, Zak SO Whitewater 6.66m 2.6 21-10.25
6.66m(2.6) FOUL 6.18m(1.4) FOUL FOUL 6.42m(2.0)
7 Weise, Matthew SO Stevens Point 6.49m 4.3 21-03.50
6.49m(4.3) FOUL 6.24m(0.7) 6.22m(2.2) 6.29m(1.2) 5.98m(2.5)
8 Loess, Grant SO Whitewater 6.49m 2.5 21-03.50
6.49m(2.5) FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
9 Wagner, Kevin JR St. Scholastica 6.47m 1.9 21-02.75
6.25m(1.2) 6.18m(2.3) 6.43m(2.1) 6.47m(1.9) 6.25m(3.6) 6.33m(1.7)
10 Vieau, Zachary FR Superior 6.25m 2.1 20-06.25
6.25m(2.1) FOUL FOUL
11 Bartels, Matt FR Viterbo 5.98m 2.2 19-07.50
5.63m(0.9) FOUL 5.98m(2.2)
12 Haberman, Henry FR Superior 5.70m 2.4 18-08.50
5.25m(+0.0) 5.55m(1.2) 5.70m(2.4)
13 Olinger, Joseph FR Superior 5.51m 1.7 18-01.00
5.30m(1.4) 5.27m(2.8) 5.51m(1.7)
14 Izaki, Keishin FR Superior 5.42m 1.7 17-09.50
4.06m(0.8) 5.28m(1.3) 5.42m(1.7)
15 Welty, Nathan SO Superior 5.25m 3.0 17-02.75
4.99m(+0.0) 4.94m(2.7) 5.25m(3.0)
-- Guffey, Evan SO UM - Morris FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Henrickson, Cameron SO Viterbo FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Triple Jump
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Lorenz, Matt JR La Crosse 14.02m 1.7 46-00.00
13.97m(3.2) 13.91m(2.5) FOUL 13.65m(+0.0) 14.02m(1.7) 13.99m(1.0)
2 Greenup, Julian JR La Crosse 13.95m 1.7 45-09.25
13.95m(1.7) 13.85m(2.0) 13.95m(2.8) 13.27m(1.1) 13.53m(1.4) 13.56m(1.7)
3 Simms, Darrell SO Platteville 13.51m 2.0 44-04.00
FOUL 13.51m(2.0) FOUL 13.27m(1.8) FOUL 13.30m(2.1)
4 Brendemihl, Matt SR Unattached 13.39m 2.0 43-11.25
FOUL FOUL 13.11m(1.8) FOUL FOUL 13.39m(2.0)
5 Johnson, Earvin SO Stevens Point 13.34m 2.3 43-09.25
13.34m(2.3) 12.92m(2.8) 12.34m(1.9) 11.26m(0.7) 12.70m(1.6) FOUL
6 Olateju, Sola FR Wheaton 13.26m 1.4 43-06.00
FOUL FOUL 13.26m(1.4) FOUL FOUL FOUL
7 Vieau, Zachary FR Superior 12.95m 3.2 42-06.00
FOUL 12.95m(3.2) 12.47m(1.1) 12.48m(0.9) 12.26m(1.4) 12.54m(2.6)
8 Green, Matt FR Whitewater 12.78m 0.8 41-11.25
12.78m(0.8) 12.59m(2.6) FOUL 12.36m(1.0) FOUL 12.43m(2.0)
9 Pfantz, Andrew SO Unattached 12.03m 1.4 39-05.75
11.92m(1.0) 11.95m(2.0) 11.59m(1.2) 11.83m(1.5) 11.90m(1.3) 12.03m(1.4)
10 Henrickson, Cameron SO Viterbo 11.85m 2.4 38-10.50
FOUL FOUL 11.85m(2.4)
-- Baber, Eric JR Whitewater FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Weise, Matthew SO Stevens Point FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Steen, Roger SR Eau Claire 17.96m 58-11.25
16.64m 17.87m 17.79m FOUL 17.96m 17.94m
2 Miller, Branden SR Carthage 16.46m 54-00.00
16.46m FOUL FOUL FOUL 16.15m FOUL
3 Udenberg, Thomas SO Superior 16.16m 53-00.25
15.82m FOUL 16.00m 15.12m 16.16m FOUL
4 Tenpas, Ben SR La Crosse 15.51m 50-10.75
14.58m 15.24m 15.04m 15.51m 15.48m FOUL
5 Whaley, Kyle SO Platteville 15.40m 50-06.25
FOUL 15.22m FOUL FOUL 15.40m FOUL
6 Havard, Grant SR La Crosse 15.35m 50-04.50
15.35m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Mess, Alex JR Eau Claire 15.32m 50-03.25
15.31m FOUL FOUL 15.32m FOUL FOUL
8 Grosskopf, Nick SR Oshkosh 15.23m 49-11.75
15.23m FOUL 14.89m FOUL FOUL FOUL
9 Hollinger, Christian JR Wheaton 15.15m 49-08.50
15.15m FOUL 15.12m FOUL 14.86m FOUL
10 Jensen, Jordan JR Eau Claire 15.11m 49-07.00
15.11m FOUL FOUL
11 Goodalis, David JR Carthage 14.84m 48-08.25
14.84m FOUL 14.65m
12 Wade, Keiundas JR Texas 14.40m 47-03.00
FOUL FOUL 14.40m
13 Jablon, Joshua FR Bethany Lutheran 14.05m 46-01.25
13.77m 14.05m FOUL
14 Stoll, Brad FR Eau Claire 13.85m 45-05.25
12.98m 13.85m 13.70m
15 Flynn, Micky JR Stevens Point 13.82m 45-04.25
13.82m FOUL FOUL
16 Ottersen, Jake SO Eau Claire 13.09m 42-11.50
12.98m FOUL 13.09m
17 Pariseau, Dillon SR Eau Claire 13.08m 42-11.00
13.08m FOUL 12.61m
18 Eide, Garrett SO Stout 12.96m 42-06.25
FOUL 12.96m 12.24m
19 Skubal, John FR Eau Claire 12.62m 41-05.00
FOUL FOUL 12.62m
20 Fischer, Baruch SO Northwestern 12.27m 40-03.25
12.14m FOUL 12.27m
21 Arel, Noah FR Northwestern 11.20m 36-09.00
10.91m 10.77m 11.20m
-- Baehman, Zachary JR Oshkosh FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Berg, Nathan FR La Crosse FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Paulick, Ryan JR Oshkosh FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Discus Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Luer, Grant Unattached 57.80m 189-07
57.80m 55.50m 55.39m FOUL 57.73m FOUL
2 Havard, Grant SR La Crosse 54.55m 179-00
54.55m FOUL FOUL 53.25m 53.36m FOUL
3 Zett, Austin SR Stout 53.31m 174-11
53.31m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Flynn, Micky JR Stevens Point 51.09m 167-07
47.40m 49.86m 46.58m 51.09m 48.55m FOUL
5 Peterson, Jeremy JR St. Scholastica 49.12m 161-02
48.81m FOUL 49.12m FOUL FOUL FOUL
6 Heinz, Scott SR Oshkosh 48.34m 158-07
47.43m 47.17m FOUL 48.34m 46.73m FOUL
7 Miller, Branden SR Carthage 47.22m 154-11
47.22m 46.36m FOUL FOUL 46.86m 46.56m
8 Tenpas, Ben SR La Crosse 46.65m 153-01
FOUL 46.65m FOUL
9 Paulick, Ryan JR Oshkosh 44.65m 146-06
40.70m 44.65m FOUL
10 Jensen, Jordan JR Eau Claire 44.44m 145-10
FOUL 43.60m 44.44m
11 Von Glahn, Ross Unattached 44.14m 144-10
43.45m FOUL 44.14m
12 Hahle, Coltin Unattached 43.42m 142-05
43.42m FOUL FOUL
13 Royce, Charlie JR Stout 42.33m 138-10
38.13m 42.33m FOUL
14 Steen, Roger SR Eau Claire 41.85m 137-04
41.32m FOUL 41.85m
15 Eide, Garrett SO Stout 41.26m 135-04
38.51m 37.86m 41.26m
16 Udenberg, Thomas SO Superior 41.20m 135-02
FOUL 41.20m FOUL
17 Rahman, Tanner FR La Crosse 40.92m 134-03
FOUL 39.22m 40.92m
18 Senst, Mark SO Platteville 39.83m 130-08
39.83m 38.03m 38.38m
19 Kohnke, Tylar FR Stevens Point 39.83m 130-08
FOUL 39.83m 38.19m
20 Skubal, John FR Eau Claire 39.48m 129-06
FOUL 39.48m FOUL
21 Compton, Chris FR Northwestern 39.40m 129-03
39.04m 39.40m 38.52m
22 Pariseau, Dillon SR Eau Claire 38.76m 127-02
FOUL 38.22m 38.76m
23 Polubinski, Brian SR Platteville 38.60m 126-08
FOUL 38.60m FOUL
24 Fahrmann, Ben FR North Iowa 38.20m 125-04
37.24m 37.89m 38.20m
25 Peterson, Greg SR Eau Claire 36.35m 119-03
32.78m 34.34m 36.35m
26 Sjerven, Matt FR Stout 36.01m 118-02
33.55m 36.01m 33.89m
27 Nowak, Kyle FR Stevens Point 35.43m 116-03
35.43m FOUL FOUL
28 Ottersen, Jake SO Eau Claire 34.04m 111-08
FOUL 34.04m FOUL
29 Canar, Neil SO Platteville 33.46m 109-09
FOUL 30.90m 33.46m
30 Fleming, Thomas SO Superior 32.10m 105-04
32.10m FOUL FOUL
31 Stoll, Brad FR Eau Claire 32.07m 105-02
32.07m FOUL FOUL
32 Arel, Noah FR Northwestern 31.00m 101-08
30.95m FOUL 31.00m
33 McFall, Hunter JR UM - Morris 27.95m 91-08
26.95m FOUL 27.95m
-- Mess, Alex JR Eau Claire FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Hammer Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Brueggen, Andrew Unattached 60.07m 197-01
56.68m FOUL FOUL 57.74m FOUL 60.07m
2 Havard, Grant SR La Crosse 59.46m 195-01
58.32m 59.46m 57.82m 59.28m FOUL FOUL
3 Peterson, Jeremy JR St. Scholastica 58.75m 192-09
56.26m 58.01m 58.75m FOUL FOUL FOUL
4 Tykwinski, Ben Unattached 57.92m 190-00
FOUL FOUL 54.73m 56.38m 54.65m 57.92m
5 Stonestreet, Chris Unattached 57.25m 187-10
54.76m 56.67m FOUL FOUL 56.02m 57.25m
6 Steen, Roger SR Eau Claire 54.16m 177-08
52.23m 54.16m FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Whaley, Kyle SO Platteville 53.43m 175-03
51.92m 53.43m 52.98m FOUL 51.28m FOUL
8 Miller, Branden SR Carthage 53.33m 175-00
52.58m 51.65m 50.10m FOUL FOUL 53.33m
9 Grosskopf, Nick SR Oshkosh 52.00m 170-07
51.69m 50.86m 51.08m 52.00m FOUL FOUL
10 Baehman, Zachary JR Oshkosh 49.61m 162-09
49.61m FOUL FOUL
11 Murphy, Ryan SR St. Scholastica 49.08m 161-00
48.76m FOUL 49.08m
12 Goodalis, David JR Carthage 48.05m 157-08
48.05m FOUL FOUL
13 Newberry, Nathan SO La Crosse 48.00m 157-06
46.49m FOUL 48.00m
14 Heil, Logan SO Stevens Point 47.35m 155-04
FOUL FOUL 47.35m
15 Palmer, Ethan FR La Crosse 45.23m 148-05
FOUL 45.23m 43.80m
16 Paulick, Ryan JR Oshkosh 44.70m 146-08
42.23m 43.43m 44.70m
17 Berg, Nathan FR La Crosse 42.51m 139-06
42.51m 42.19m FOUL
18 Nowak, Kyle FR Stevens Point 42.31m 138-10
42.31m FOUL FOUL
19 Hahle, Coltin Unattached 41.04m 134-08
FOUL FOUL 41.04m
20 Stoll, Brad FR Eau Claire 40.87m 134-01
FOUL 37.61m 40.87m
21 Ferguson, Mack SO UM - Morris 40.60m 133-02
FOUL 40.60m FOUL
22 Fleming, Thomas SO Superior 39.80m 130-07
39.80m 39.31m FOUL
23 Ottersen, Jake SO Eau Claire 39.64m 130-01
FOUL 38.65m 39.64m
24 Canar, Neil SO Platteville 39.10m 128-03
39.10m FOUL 38.45m
25 Engel, Jacob SR Viterbo 38.28m 125-07
FOUL FOUL 38.28m
26 Fahrmann, Ben FR North Iowa 37.83m 124-01
FOUL 37.83m FOUL
27 Skubal, John FR Eau Claire 37.04m 121-06
37.04m FOUL FOUL
28 McFall, Hunter JR UM - Morris 36.47m 119-08
36.47m FOUL FOUL
29 Jablon, Joshua FR Bethany Lutheran 35.96m 118-00
FOUL FOUL 35.96m
30 Kohnke, Tylar FR Stevens Point 34.85m 114-04
FOUL FOUL 34.85m
31 Fischer, Baruch SO Northwestern 31.79m 104-03
30.49m 31.79m 31.14m
32 Hahn, Luke JR Bethany Lutheran 30.12m 98-10
30.12m FOUL FOUL
-- Pettis, Kevin JR Stevens Point FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Javelin Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Bludworth, Keegan JR Viterbo 57.01m 187-00
57.01m 56.81m FOUL 52.93m 50.38m FOUL
2 Zielke, Gabe JR Superior 50.22m 164-09
FOUL 37.60m 40.72m 45.90m 44.60m 50.22m
3 Kohnke, Tylar FR Stevens Point 47.90m 157-02
47.90m 43.68m 44.89m 44.30m 46.70m 45.90m
4 Potratz, Noah FR Superior 45.26m 148-06
FOUL 42.72m FOUL 45.26m FOUL FOUL
5 Veras, Nic SO Eau Claire 41.43m 135-11
35.16m 41.43m FOUL 39.27m FOUL FOUL
6 Pettis, Kevin JR Stevens Point 40.01m 131-03
37.10m 40.01m FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Carlson, Garrett SO La Crosse 39.75m 130-05
33.44m 39.75m 38.45m 38.36m 34.96m FOUL
8 Ferguson, Mack SO UM - Morris 38.33m 125-09
FOUL 37.68m 37.95m 38.33m FOUL FOUL
9 Hahn, Luke JR Bethany Lutheran 37.53m 123-01
37.27m 35.92m 37.53m FOUL FOUL 33.63m
10 Olinger, Joseph FR Superior 37.40m 122-08
37.40m 37.15m 36.62m
11 Tucker, Matthew FR Bethany Lutheran 33.75m 110-09
33.75m 32.83m FOUL
12 Von Arx, Michael SR Eau Claire 31.70m 104-00
31.70m FOUL 31.26m
13 Fischer, Baruch SO Northwestern 30.50m 100-01
FOUL 30.50m FOUL
14 Fleming, Thomas SO Superior 23.96m 78-07
23.96m 19.74m 20.83m
Like·Comment·Share·E-mail·26293 views
|