|
Our Media/Results from Wisconsin Stout Indoor Open
Our Results
2015 Results - Wisconsin Stout Indoor OpenPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Jan 24th 2015, 4:30pm
Website:Click here Results by: Prime Time Timing Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/24/2015 06:15 PM
Stout Open
Johnson Fieldhouse - UW-Stout
Menomonie, WI
Results
Men 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Koenen, Alex Unattached 6.95q 4
2 Adams, Matt SO La Crosse 7.06q 4
3 Rothering, Zach SO La Crosse 7.08q 3
4 Koenecke, Joe SO La Crosse 7.09q 5
5 Denman, Ross SO La Crosse 7.11q 1
6 Tenmanson, Eli FR La Crosse 7.16q 3
7 Tillman, Raekwon FR La Crosse 7.18q 3 7.175
8 Hanson, Payton JR La Crosse 7.18q 2 7.177
9 Bates, Austin FR La Crosse 7.21 4
10 Hale, David SR Viterbo 7.24 6
11 Smith, Sam SO La Crosse 7.25 3
12 Send, Ryan Unattached 7.26 5 7.254
13 Thyssen, Ryan SO La Crosse 7.26 5 7.259
14 Eberle, Christopher SR La Crosse 7.28 4
15 Sauerman, Luke JR La Crosse 7.34 6
16 Smart, Xavier SO Viterbo 7.36 6
17 Tehan, Nick SR La Crosse 7.40 4
18 Rohloff, Luke SO La Crosse 7.42 4
19 Odom, Tyler FR Stout 7.43 6
20 Otto, Daniel JR La Crosse 7.44 3 7.433
21 Williams, Rodney FR Stout 7.44 1 7.436
22 Bartels, Matt FR Viterbo 7.48 1
23 Quinonez, Javier FR Viterbo 7.52 2
24 Jordan, Ben SO La Crosse 7.53 6
25 Bludworth, Keegan JR Viterbo 7.55 5
26 Edwards, Michael SR Greater Milwauke 7.57 5
27 Sedenquist, Chris SR Copper County 7.60 5
28 Murphy, Patrick FR St. Scholastica 7.61 2
29 Wykle, Gabriel SR Copper County 7.64 2
30 Malone, LeRoy FR Northwestern 7.69 3
31 Michaels, Ross SR Copper County 7.72 3 7.716
32 Samson, Gadi FR Stout 7.72 3 7.719
33 Olinger, Joseph FR Superior 7.77 2 7.765
34 Brown, Chad SR Copper County 7.77 5 7.766
35 Fettig, Jacob SO Northwestern 7.78 1
36 Spahr, Jordan FR Northwestern 7.83 6
37 Wherry, Markeith JR Saint Mary's 7.84 6 7.831
38 Hiner, Mitchel FR Superior 7.84 1 7.838
39 Domine, Joey FR Saint Mary's 7.93 1 7.925
40 Wilkerson, Kyle SO Superior 7.93 1 7.927
41 Hebbring, Kolton FR Stout 8.01 2
42 Ruether, Brian JR Saint Mary's 8.28 5
43 Castro, Oscar FR Saint Mary's 8.52 6
Men 60 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Koenen, Alex Unattached 6.94
2 Adams, Matt SO La Crosse 7.01
3 Rothering, Zach SO La Crosse 7.03
4 Denman, Ross SO La Crosse 7.07
5 Koenecke, Joe SO La Crosse 7.12
6 Hanson, Payton JR La Crosse 7.19
7 Tillman, Raekwon FR La Crosse 7.23
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rothering, Zach SO La Crosse 22.50 10
2 Adams, Matt SO La Crosse 23.00 9
3 Bates, Austin FR La Crosse 23.10 9
4 Fix, Matt SR Greater Milwauke 23.13 8
5 Send, Ryan Unattached 23.18 9
6 Eberle, Christopher SR La Crosse 23.27 9
7 Hood, Nathan Copper County 23.37 7
8 Maddox, Jevon SR Copper County 23.40 7
9 Bjornstal, Ryan FR Stout 23.47 7
10 Koenecke, Joe SO La Crosse 23.57 8
11 Hale, David SR Viterbo 23.61 10
12 Jordan, Ben SO La Crosse 23.87 8
13 Odom, Tyler FR Stout 23.93 7
14 Greenup, Julian JR La Crosse 24.04 6
15 Fathie, Alexander SO Superior 24.16 7
16 Kleinschmidt, Dante SO Stout 24.17 6
17 Edwards, Michael SR Greater Milwauke 24.18 5
18 Bartels, Matt FR Viterbo 24.58 4
19 Samson, Gadi FR Stout 24.60 7
20 Naumann, Michael JR St. Scholastica 24.64 8
21 Malone, LeRoy FR Northwestern 24.65 3
22 Jensen, Zach SR Copper County 24.75 6
23 Brown, Chad SR Copper County 24.82 5
24 Anenson, Kyle SO Northwestern 24.90 4
25 Williams, Rodney FR Stout 24.91 6
26 Padfield, Joey FR Saint Mary's 25.01 3
27 Lubinski, Nick JR Stout 25.09 8
28 Baumbach, Cody SO Stout 25.21 4
29 Mumbleau, Evan FR Saint Mary's 25.22 3
30 Egan, Mike SR Greater Milwauke 25.27 3 25.269
31 Wilkerson, Kyle SO Superior 25.27 5 25.270
32 Fettig, Jacob SO Northwestern 25.28 2
33 Hohensee, Caleb Superior 25.30 4 25.291
34 Sjerven, Matthew Unattached 25.30 5 25.292
35 Walpole, Evan Unattached 25.37 2
36 Litecky, Paul FR Superior 25.40 2
37 Paulson, Jacob JR Saint Mary's 25.60 1
38 Kosmann, Michael SO Viterbo 25.65 2
39 Hiner, Mitchel FR Superior 25.81 2
40 Buckner, Casey Copper County 25.86 4
41 Wherry, Markeith JR Saint Mary's 25.98 3
42 Vieau, Zachary FR Superior 26.03 1
43 Spahr, Jordan FR Northwestern 26.10 3
44 Lentz, Kalvin Copper County 26.28 5
45 Welty, Nathan SO Superior 26.48 1
46 Ruether, Brian JR Saint Mary's 27.36 1
47 Castro, Oscar FR Saint Mary's 27.85 1
48 Palmer, Mason FR Viterbo 28.49 1
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Dennis, Morris FR Saint Mary's 51.53 5
2 Thompson, Ross SO Stout 51.54 5
3 Maddox, Jevon SR Copper County 51.98 5
4 Sedenquist, Chris SR Copper County 52.65 5
5 Zimmerman, Gavin JR Viterbo 52.88 4
6 Hodowanic, Cody SR Stout 53.04 5
7 Brostrom, Cody SO St. Scholastica 54.11 4
8 Anselmo, Tony SO St. Scholastica 54.40 4
9 Anenson, Kyle SO Northwestern 54.56 3
10 Litecky, Paul FR Superior 54.79 3
11 Egelkraut, Aaron JR St. Scholastica 55.30 3
12 Donahue, Nicholas JR Superior 55.37 4
13 Paulson, Jacob JR Saint Mary's 56.93 2
14 Tiberg, Cam SR Superior 57.03 3
15 Baridon, Steve FR Northwestern 57.51 2
16 Wherry, Markeith JR Saint Mary's 58.12 2
17 Brown, Josiah SR Viterbo 58.13 1
18 Walkow, Hunter FR Superior 58.16 1
19 Emmerich, Phil JR Saint Mary's 58.20 3
20 Kosmann, Michael SO Viterbo 59.42 2
21 Palmer, Mason FR Viterbo 1:00.69 1
22 Ruether, Brian JR Saint Mary's 1:00.88 1
23 Castro, Oscar FR Saint Mary's 1:00.93 1
24 Gardner, Joseph FR Saint Mary's 1:02.46 1
Men 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McKenzie, Luke JR St. Scholastica 1:59.51 3
2 Maki, Wil FR Northwestern 2:00.24 2
3 Walpole, Evan Unattached 2:01.52 3
4 Henkemeyer, Tyler JR Stout 2:02.52 2
5 Krogman, Brandon FR Saint Mary's 2:02.72 3
6 Peterson, Aaron SO Superior 2:03.67 3
7 Zold, Henry FR Stout 2:03.86 3
8 Moga, Sherman SO Saint Mary's 2:04.20 2
9 Housel, Joshua SO Viterbo 2:06.24 1
10 Wolt, Jared FR Saint Mary's 2:06.85 2
11 Gracia, Mason SO St. Scholastica 2:07.08 1
12 Dunstan, Tim SR St. Scholastica 2:07.12 2
13 Tiberg, Cam SR Superior 2:09.01 1
14 Koski, Jordan FR Superior 2:11.23 1
15 Lubben, Nick SO Northwestern 2:11.32 1
16 Prescott, Quinn FR Northwestern 2:13.40 1
17 Trosen, Josh FR St. Scholastica 2:13.50 1
18 Fiebig, Tyler FR Saint Mary's 2:13.98 2
Men 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rosenberg, Michael SO La Crosse 4:25.03
2 Lindquist, Jackson JR Superior 4:26.06
3 Walpole, Evan Unattached 4:26.50
4 Corbett, Charles JR Superior 4:31.16
5 Mueller, Caleb JR Stout 4:35.86
6 Zimmerman, Zach SO Stout 4:37.11
7 Ahrens, Connor JR Stout 4:40.74
8 Koski, Jordan FR Superior 4:41.34
9 Blum, Trevor FR Stout 4:41.67
10 Haley, Aaron SR Saint Mary's 4:49.69
11 Gallagher, Jacob SO St. Scholastica 4:52.06
12 Trosen, Josh FR St. Scholastica 4:56.46
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Newsum, Jovan SO Saint Mary's 9:16.60
2 O'Hare, Austin FR Saint Mary's 9:42.67
3 Gallagher, Jacob SO St. Scholastica 9:45.27
4 Lovejoy, Matt FR Superior 9:51.21
5 Pater, Jase JR Saint Mary's 9:55.52
6 Haling, Brandon SR Superior 10:01.97
7 Wallenta, Adam SO St. Scholastica 10:03.82
8 Martin, Edward JR Superior 10:09.88
9 Pilon, Victor SO St. Scholastica 10:21.62
10 Nemec, Nicholas FR Superior 10:44.07
11 Rubis, Derek SR Greater Milwauke 11:19.98
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Fix, Matt SR Greater Milwauke 8.39q 1
2 Jelich, Alex SR La Crosse 8.42q 3
3 Otto, Daniel JR La Crosse 8.44q 3
4 Rohloff, Luke SO La Crosse 8.66q 2
5 Sauerman, Luke JR La Crosse 8.68q 1
6 Wagner, Kevin JR St. Scholastica 8.83q 2
7 Samson, Gadi FR Stout 8.88q 3
8 Salveson, Kevin JR Stout 8.96q 1
9 Schoen, Ethen SO Stout 9.09 1
10 Kinderman, Ross FR Saint Mary's 9.11 3
11 Hebbring, Kolton FR Stout 9.25 3
12 Jensen, Zach SR Copper County 9.26 2
13 Loeffler, Logan SO Stout 9.37 2
14 Lentz, Kalvin Copper County 9.62 3
15 Cousino, Brent SR Copper County 9.71 3
16 Gardner, Joseph FR Saint Mary's 9.72 2
17 Olson, Walker FR Stout 9.88 1
18 Emmerich, Phil JR Saint Mary's 10.25 2
Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Fix, Matt SR Greater Milwauke 8.37
2 Jelich, Alex SR La Crosse 8.39
3 Otto, Daniel JR La Crosse 8.45
4 Sauerman, Luke JR La Crosse 8.47
5 Rohloff, Luke SO La Crosse 8.66
6 Samson, Gadi FR Stout 8.80
7 Wagner, Kevin JR St. Scholastica 8.84
8 Salveson, Kevin JR Stout 8.93
Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 UW - Stout 'A' 1:37.08
1) Bjornstal, Ryan FR 2) Kleinschmidt, Dante SO
3) Hernandez, Brandon FR 4) Buryska, Brenden FR
2 UW - Superior 'A' 1:37.79
1) Wilkerson, Kyle SO 2) Fathie, Alexander SO
3) Potratz, Noah FR 4) Vieau, Zachary FR
3 UW - Superior 'B' 1:39.43
1) Webb, Devon JR 2)
3) Hiner, Mitchel FR 4) Olinger, Joseph FR
4 UW - Superior 'C' 1:44.78
1) Welty, Nathan SO 2) Modderman-Anderson, Tyler FR
3) Walkow, Hunter FR 4) Myran, Zachary SO
Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Saint Mary's University 'A' 3:37.53 2
1) Dennis, Morris FR 2) Kinderman, Ross FR
3) Padfield, Joey FR 4) Mumbleau, Evan FR
2 St. Scholastica 'A' 3:37.77 2
1) Egelkraut, Aaron JR 2) Gracia, Mason SO
3) Brostrom, Cody SO 4) Anselmo, Tony SO
3 UW - Superior 'A' 3:37.99 2
1) Donahue, Nicholas JR 2) Litecky, Paul FR
3) Peterson, Aaron SO 4) Fathie, Alexander SO
4 Copper Country TC 'B' 3:38.24 1
1) Michaels, Ross SR 2) Wykle, Gabriel SR
3) Brown, Chad SR 4) Jensen, Zach SR
5 Saint Mary's University 'B' 3:39.42 1
1) Fiebig, Tyler FR 2) Wolt, Jared FR
3) Moga, Sherman SO 4) Krogman, Brandon FR
6 UW - Stout 'A' 3:44.40 1
1) Henkemeyer, Tyler JR 2) Zold, Henry FR
3) Kleinschmidt, Dante SO 4) Olson, Walker FR
7 U of Northwestern Saint Paul 'A' 3:45.31 1
1) Anenson, Kyle SO 2) Spahr, Jordan FR
3) Malone, LeRoy FR 4) Woodward, Billy SO
8 UW - Superior 'B' 3:47.06 2
1) Potratz, Noah FR 2) Walkow, Hunter FR
3) Koski, Jordan FR 4) Olinger, Joseph FR
Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Sutton, James Copper County 1.95m 6-04.75
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
P P P P O XO XXO XXX
2 Deiss, Brendan FR La Crosse 1.90m 6-02.75
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
P P P O O XXO XXX
3 Anderson, Corey JR St. Scholastica 1.80m 5-10.75
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
P P P O XXX
3 Bludworth, Keegan JR Viterbo 1.80m 5-10.75
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
O O O O XXX
5 Haase, Christopher JR La Crosse J1.80m 5-10.75
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
P P O XO XXX
6 Sjerven, Matthew Unattached 1.75m 5-08.75
1.65 1.70 1.75 1.80
O O XXO XXX
7 Welty, Nathan SO Superior 1.70m 5-07.00
1.65 1.70 1.75
XXO O XXX
7 Haberman, Henry FR Superior 1.70m 5-07.00
1.65 1.70 1.75
XXO O XXX
-- Klassen, Zachary Copper County NH
1.65
XXX
-- Schoen, Ethen SO Stout NH
1.65 1.70 1.75
P P XXX
-- Olson, Walker FR Stout NH
1.65 1.70 1.75
P P XXX
Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Klister, Bryan SR La Crosse 4.82m 15-09.75
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 4.67 4.82 4.92
P P P P P P O O XO XXX
2 Hill, Jeffery SR La Crosse 4.67m 15-03.75
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 4.67 4.82
P P P P P P O O XXX
3 Lucchesi, Christian FR Stout J4.67m 15-03.75
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 4.67 4.82
P P P P O O XO XXO XXX
4 Tenmanson, Eli FR La Crosse J4.67m 15-03.75
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 4.67 4.82
P P P XO O XO O XXO XXX
5 Trkula, Gary SR La Crosse 4.52m 14-10.00
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 4.67
P P P P P O O XXX
6 Evansen, Wes FR La Crosse J4.52m 14-10.00
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 4.67
P P P XO O O XO XXX
7 Hamann, Jorgen SO Stout 4.37m 14-04.00
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52
P P P P O O XXX
8 Kraeger, Tyler FR La Crosse 4.22m 13-10.00
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37
P P P P O XXX
9 Wiedemeier, Jake Copper County J4.22m 13-10.00
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37
P P P O XO XXX
10 Niebuhr, Riley SR St. Scholastica J4.22m 13-10.00
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37
P P P P XXO XXX
11 Ketterer, Max Copper County 4.07m 13-04.25
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22
P P O O XXX
12 Jurkowski, Jake Copper County J4.07m 13-04.25
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22
P P P XXO XXX
13 Wykle, Gabriel SR Copper County J4.07m 13-04.25
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22
P P XO XXO XXX
14 deBlock, Josh FR Stout 3.92m 12-10.25
3.62 3.77 3.92 4.07
P P XO XXX
15 Zastrow, Paul FR Stout J3.92m 12-10.25
3.62 3.77 3.92 4.07
P P XXO XXX
16 Buryska, Brenden FR Stout 3.77m 12-04.50
3.62 3.77 3.92
P O XXX
17 Modderman-Anderson, Tyle FR Superior J3.77m 12-04.50
3.62 3.77 3.92
O XO XXX
18 Paulman, Gordy FR Saint Mary's J3.77m 12-04.50
3.62 3.77 3.92
XO XO XXX
18 Brock, Cameron FR Viterbo J3.77m 12-04.50
3.62 3.77 3.92
XO XO XXX
-- Zimmerman, Gavin JR Viterbo NH
3.62
XXX
-- Hohensee, Caleb Superior NH
3.62 3.77 3.92
P P XXX
-- Wagner, Kevin JR St. Scholastica NH
3.62 3.77
P XXX
-- Stuck, Matt Copper County NH
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22
P P P P XXX
-- Lemley, Keith Copper County NH
3.62 3.77 3.92 4.07 4.22
P P P P XXX
-- Domine, Joey FR Saint Mary's NH
3.62
XXX
-- Michaels, Ross SR Copper County NH
3.62
XXX
-- Buchmeier, Ryan FR Saint Mary's NH
3.62
XXX
-- Olson, Kevin SR Superior NH
3.62
XXX
Men Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hood, Nathan Copper County 6.78m 22-03.00
FOUL FOUL 6.68m 6.64m 6.78m 6.78m
2 Kinderman, Ross FR Saint Mary's 6.55m 21-06.00
6.41m 6.28m 6.03m 6.52m 6.51m 6.55m
3 Lubinski, Nick JR Stout 6.52m 21-04.75
FOUL 6.52m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Wagner, Kevin JR St. Scholastica 6.49m 21-03.50
6.49m 6.41m 6.35m FOUL FOUL FOUL
5 Greenup, Julian JR La Crosse 6.47m 21-02.75
6.42m 6.19m 6.31m 6.08m FOUL 6.47m
6 Tillman, Raekwon FR La Crosse 6.43m 21-01.25
6.02m 6.23m 6.25m FOUL 6.32m 6.43m
7 Evansen, Wes FR La Crosse 6.37m 20-10.75
5.87m 6.21m 6.06m 5.92m FOUL 6.37m
8 Horoshak, Alex SR St. Scholastica 6.30m 20-08.00
6.05m 6.30m 6.29m 6.07m FOUL 6.25m
9 Salveson, Kevin JR Stout 6.27m 20-07.00
6.15m 6.16m 6.11m 6.27m 5.88m 6.00m
10 Haase, Christopher JR La Crosse 6.12m 20-01.00
FOUL FOUL 6.12m
11 Baumbach, Cody SO Stout 6.09m 19-11.75
5.52m 6.01m 6.09m
12 Lorenz, Matt JR La Crosse 6.04m 19-09.75
5.97m 6.04m 5.90m
13 Cousino, Brent SR Copper County 6.02m 19-09.00
5.84m 5.91m 6.02m
14 Chanos, Eric Unattached 5.90m 19-04.25
FOUL 5.90m FOUL
15 Vieau, Zachary FR Superior 5.89m 19-04.00
4.86m 5.17m 5.89m
16 Buckner, Casey Copper County 5.83m 19-01.50
FOUL 5.83m 5.50m
17 Murphy, Patrick FR St. Scholastica 5.81m 19-00.75
5.81m FOUL FOUL
18 Deiss, Brendan FR La Crosse 5.74m 18-10.00
5.30m 5.74m 5.03m
19 Ortman, Bryan JR Saint Mary's 5.73m 18-09.75
FOUL FOUL 5.73m
20 Wykle, Gabriel SR Copper County 5.72m 18-09.25
5.72m FOUL 5.50m
21 Brown, Chad SR Copper County 5.70m 18-08.50
FOUL 5.70m FOUL
22 Loeffler, Logan SO Stout 5.61m 18-05.00
FOUL 5.61m FOUL
23 Hagen Erickson, Jacob SO Saint Mary's 5.52m 18-01.50
FOUL FOUL 5.52m
24 Michaels, Ross SR Copper County 5.35m 17-06.75
5.19m 5.24m 5.35m
25 Myran, Zachary SO Superior 5.08m 16-08.00
5.08m 4.91m FOUL
26 Gardner, Joseph FR Saint Mary's 4.87m 15-11.75
4.73m 4.87m 4.85m
27 Emmerich, Phil JR Saint Mary's 4.84m 15-10.50
4.69m 4.84m 4.60m
-- Klassen, Zachary Copper County FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Jelich, Alex SR La Crosse FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Dahlin, Jon Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- McGee, Kenny SO Superior FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Henrickson, Cameron SO Viterbo FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Anderson, Corey JR St. Scholastica 12.89m 42-03.50
12.48m 12.67m 12.77m 12.55m 12.61m 12.89m
2 Chanos, Eric Unattached 12.02m 39-05.25
11.84m FOUL 11.56m FOUL 12.02m 11.71m
3 Hagen Erickson, Jacob SO Saint Mary's 10.38m 34-00.75
10.02m 10.38m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Myran, Zachary SO Superior 10.06m 33-00.25
9.92m FOUL 10.06m FOUL 10.04m FOUL
-- Henrickson, Cameron SO Viterbo FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Buchmeier, Ryan FR Saint Mary's FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Ortman, Bryan JR Saint Mary's FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Havard, Grant SR La Crosse 15.14m 49-08.25
14.70m 14.61m 15.14m 14.16m FOUL FOUL
2 Udenberg, Thomas SO Superior 15.04m 49-04.25
15.04m FOUL FOUL 14.38m FOUL 14.95m
3 Tenpas, Ben SR La Crosse 14.66m 48-01.25
14.63m 14.66m 14.65m 14.16m FOUL FOUL
4 Zett, Austin SR Stout 14.51m 47-07.25
13.76m 14.20m FOUL 14.51m FOUL FOUL
5 Newberry, Nate SO La Crosse 14.06m 46-01.50
11.53m 12.39m 13.75m 14.06m FOUL 13.33m
6 Peterson, Jeremy JR St. Scholastica 13.85m 45-05.25
FOUL 13.34m FOUL 13.85m FOUL 13.58m
7 Royce, Charlie JR Stout 13.36m 43-10.00
FOUL 13.36m FOUL
8 Proksch, Anton SO Stout 13.31m 43-08.00
13.31m FOUL FOUL 13.01m FOUL FOUL
9 Rahman, Tanner FR La Crosse 13.03m 42-09.00
11.84m 13.03m 12.48m 12.31m 13.03m 12.63m
10 Murphy, Ryan SR St. Scholastica 12.21m 40-00.75
11.52m 11.81m 12.21m
11 Fischer, Baruch SO Northwestern 12.20m 40-00.50
11.56m 11.77m 12.20m
12 Eide, Garrett SO Stout 12.13m 39-09.75
12.13m 11.90m FOUL
13 Compton, Chris FR Northwestern 12.05m 39-06.50
11.47m 12.05m FOUL
14 Palmer, Ethan FR La Crosse 11.88m 38-11.75
FOUL 11.63m 11.88m
15 Dahlin, Jon Unattached 11.81m 38-09.00
11.11m FOUL 11.81m
16 Schoen, Ethen SO Stout 11.70m 38-04.75
11.70m 11.55m 11.41m
17 Berg, Nathan FR La Crosse 11.41m 37-05.25
11.41m FOUL FOUL
18 Klassen, Zachary Copper County 11.29m 37-00.50
FOUL 11.29m 11.21m
19 Cousino, Brent SR Copper County 11.02m 36-02.00
9.91m 11.00m 11.02m
20 Alexandrou, Elias FR Superior 10.38m 34-00.75
9.29m 10.03m 10.38m
21 Magerl, Duncan FR Stout 10.31m 33-10.00
10.31m FOUL 9.93m
22 Loeffler, Logan SO Stout 10.13m 33-03.00
10.12m 10.13m 9.86m
23 Olson, Walker FR Stout 10.00m 32-09.75
9.88m 9.34m 10.00m
24 Fleming, Thomas SO Superior 9.44m 30-11.75
8.90m 9.44m 9.33m
-- Salveson, Kevin JR Stout FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Havard, Grant SR La Crosse 19.04m 62-05.75
17.93m 19.04m FOUL 18.60m FOUL 18.05m
2 Peterson, Jeremy JR St. Scholastica 16.69m 54-09.25
16.69m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Dahlin, Jon Unattached 16.12m 52-10.75
FOUL 15.99m 15.62m FOUL 15.58m 16.12m
4 Zett, Austin SR Stout 15.32m 50-03.25
13.50m 15.32m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Newberry, Nate SO La Crosse 15.29m 50-02.00
13.79m 13.74m FOUL 14.75m 14.95m 15.29m
6 Tenpas, Ben SR La Crosse 14.98m 49-01.75
13.87m 14.98m FOUL FOUL 13.79m FOUL
7 Udenberg, Thomas SO Superior 14.69m 48-02.50
FOUL FOUL 14.47m 13.83m 14.69m FOUL
8 Kircher, Tyler SR Saint Mary's 14.47m 47-05.75
12.98m 14.47m 13.88m 13.68m FOUL FOUL
9 Palmer, Ethan FR La Crosse 14.40m 47-03.00
13.88m 14.12m 13.48m 13.60m 14.40m FOUL
10 Murphy, Ryan SR St. Scholastica 13.51m 44-04.00
12.47m 13.51m FOUL
11 Bergman, Cole JR Stout 13.43m 44-00.75
13.13m 13.43m 13.27m
12 Royce, Charlie JR Stout 13.10m 42-11.75
FOUL 12.98m 13.10m
13 Magerl, Duncan FR Stout 12.59m 41-03.75
12.59m FOUL 12.14m
14 Fleming, Thomas SO Superior J12.59m 41-03.75
11.29m 12.59m FOUL
15 Berg, Nathan FR La Crosse 12.54m 41-01.75
12.54m 12.38m FOUL
16 Proksch, Anton SO Stout 12.52m 41-01.00
12.52m FOUL 11.79m
17 Eide, Garrett SO Stout 11.63m 38-02.00
FOUL 11.63m 11.28m
18 Rahman, Tanner FR La Crosse 11.60m 38-00.75
11.60m FOUL FOUL
19 Robinson, Ronald SR Superior 10.22m 33-06.50
9.99m 10.22m FOUL
-- Compton, Chris FR Northwestern FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Fischer, Baruch SO Northwestern FOUL
FOUL FOUL FOUL
Like·Comment·Share·E-mail·16865 views
|