|
Our Media/Results from WIAC Cross Country Championships
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - WIAC Cross Country ChampionshipsPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Nov 2nd 2014, 11:53pm
Results by: Prime Time Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Championships
Hosted by UW-La Crosse
At Ettrick Golf Club
Ettrick, WI
November 1, 2014
========== Men's 8k ==========
1. 36 UW - Eau Claire ( 24:52 2:04:17 1:12)
=======================================================
1 1 Josh Thorson SO 24:25
2 2 Ryan Mugan JR 24:32
3 6 Christian Leitner JR 24:44
4 9 Darin Lau FR 24:59
5 18 Steven Schimmel JR 25:37
6 ( 19) Erik Rosvold SR 25:37
7 ( 30) Matt Cooper SO 25:51
2. 47 UW - La Crosse ( 25:02 2:05:10 0:39)
=======================================================
1 4 Alex Ciesielski 24:41
2 8 Jonah Weisse 24:55
3 10 Tom Linner 25:06
4 11 Garrett Kerska 25:08
5 14 Nate Routhier 25:20
6 ( 21) Alex Barbeln 25:39
7 ( 23) Cody Artymiuk 25:40
3. 99 UW - Platteville ( 25:26 2:07:09 1:18)
=======================================================
1 5 Ian LaMere SO 24:41
2 7 Joel Walden SR 24:54
3 26 Sam Poser SR 25:46
4 29 Ethan Shanks SR 25:49
5 32 Jason Winchel SO 25:59
6 ( 33) Matt Smaga SR 26:02
7 ( 49) Nick Wagner JR 26:46
4. 106 UW - Oshkosh ( 25:32 2:07:40 1:19)
=======================================================
1 3 Jordan Carpenter JR 24:37
2 20 Joe Zack SO 25:38
3 25 Charlend Howard SO 25:43
4 27 Mike Foust SR 25:46
5 31 Ryne Scopp SR 25:56
6 ( 41) Tyler Miletti SO 26:11
7 ( 44) Roberto Lara JR 26:31
5. 124 UW - Stout ( 25:44 2:08:38 1:07)
=======================================================
1 12 Tony Cass JR 25:13
2 15 Patrick Jenkins SR 25:20
3 17 Devin Sauvola SO 25:36
4 37 David Linsmeyer SR 26:09
5 43 Jacob Olsen SR 26:20
6 ( 45) Gus Metzdorff SO 26:33
7 ( 50) Zach Wickham FR 26:47
6. 142 UW - Stevens Point ( 25:52 2:09:18 0:38)
=======================================================
1 16 Michael Evans SO 25:31
2 24 Neil Pedersen SO 25:43
3 28 Dennis Haak SR 25:47
4 36 Lukas Johnston SO 26:08
5 38 Dane Tyler SO 26:09
6 ( 39) Calvin VanRyzin JR 26:09
7 ( 42) Cody Riesterer SO 26:13
7. 191 UW - Whitewater ( 26:20 2:11:39 1:36)
=======================================================
1 13 Dawson Miller SR 25:19
2 34 Brett Harms FR 26:06
3 46 Noah Stamsta FR 26:38
4 47 Kent Miehe JR 26:41
5 51 Tony Urbanski JR 26:55
6 ( 52) Connor Markgraf SR 26:57
7 ( 53) Scott Wolter JR 27:04
8. 221 UW - Superior ( 26:42 2:13:30 1:48)
=======================================================
1 22 Charles Corbett JR 25:40
2 40 Jackson Lindquist SO 26:10
3 48 Jordan Koski FR 26:44
4 55 Cam Tiberg SR 27:28
5 56 Evan Walpole SO 27:28
6 ( 59) Edward Martin JR 28:01
7 ( 62) Aaron Peterson SO 29:06
9. 264 UW - River Falls ( 27:20 2:16:37 2:13)
=======================================================
1 35 Daniel Borash JR 26:07
2 54 Zach Ambrose JR 27:06
3 57 Jackson Shaw JR 27:32
4 58 Ricky Peterson FR 27:32
5 60 Elliot Pachniak SO 28:20
6 ( 61) Ryan Ruegsegger JR 28:32
7 ( 63) Matt Pechacek JR 29:18
Men's 8k
Place TmPl Name Year School Time Pace
===== ==== ==================== ==== ======================== ======== =====
1 1 Josh Thorson SO UW - Eau Claire 24:24.50 4:55
2 2 Ryan Mugan JR UW - Eau Claire 24:31.70 4:57
3 3 Jordan Carpenter JR UW - Oshkosh 24:36.60 4:58
4 4 Alex Ciesielski UW - La Crosse 24:40.10 4:58
5 5 Ian Lamere SO UW - Platteville 24:40.90 4:58
6 6 Christian Leitner JR UW - Eau Claire 24:43.80 4:59
7 7 Joel Walden SR UW - Platteville 24:53.60 5:01
8 8 Jonah Weisse UW - La Crosse 24:54.90 5:01
9 9 Darin Lau FR UW - Eau Claire 24:59.00 5:02
10 10 Tom Linner UW - La Crosse 25:05.50 5:03
11 11 Garrett Kerska UW - La Crosse 25:07.30 5:04
12 12 Tony Cass JR UW - Stout 25:12.70 5:05
13 13 Dawson Miller SR UW - Whitewater 25:18.90 5:06
14 14 Nate Routhier UW - La Crosse 25:19.50 5:06
15 15 Patrick Jenkins SR UW - Stout 25:19.80 5:06
16 16 Michael Evans SO UW - Stevens Point 25:30.20 5:08
17 17 Devin Sauvola SO UW - Stout 25:35.40 5:09
18 18 Steven Schimmel JR UW - Eau Claire 25:36.80 5:10
19 19 Erik Rosvold SR UW - Eau Claire 25:36.90 5:10
20 20 Joe Zack SO UW - Oshkosh 25:38.00 5:10
21 21 Alex Barbeln UW - La Crosse 25:38.70 5:10
22 22 Charles Corbett JR UW - Superior 25:39.10 5:10
23 23 Cody Artymiuk UW - La Crosse 25:39.50 5:10
24 Austin Zajkowski UW - La Crosse 25:41.90 5:11
25 24 Neil Pedersen SO UW - Stevens Point 25:42.40 5:11
26 25 Charlend Howard SO UW - Oshkosh 25:42.90 5:11
27 26 Sam Poser SR UW - Platteville 25:45.30 5:11
28 27 Mike Foust SR UW - Oshkosh 25:45.90 5:11
29 28 Dennis Haak SR UW - Stevens Point 25:46.50 5:12
30 29 Ethan Shanks SR UW - Platteville 25:48.10 5:12
31 30 Matt Cooper SO UW - Eau Claire 25:50.40 5:12
32 31 Ryne Scopp SR UW - Oshkosh 25:55.40 5:13
33 Adam Moline SR UW - Eau Claire 25:58.20 5:14
34 32 Jason Winchel SO UW - Platteville 25:58.20 5:14
35 Mike Bushar SO UW - Eau Claire 25:59.20 5:14
36 33 Matt Smaga SR UW - Platteville 26:01.60 5:15
37 Eric Knutson SR UW - Eau Claire 26:04.10 5:15
38 34 Brett Harms FR UW - Whitewater 26:05.20 5:15
39 35 Daniel Borash JR UW - River Falls 26:06.10 5:16
40 Matt Cyra SO UW - Eau Claire 26:06.50 5:16
41 36 Lukas Johnston SO UW - Stevens Point 26:07.10 5:16
42 37 David Linsmeyer SR UW - Stout 26:08.70 5:16
43 38 Dane Tyler SO UW - Stevens Point 26:08.80 5:16
44 39 Calvin Vanryzin JR UW - Stevens Point 26:08.90 5:16
45 40 Jackson Lindquist SO UW - Superior 26:09.90 5:16
46 41 Tyler Miletti SO UW - Oshkosh 26:10.60 5:16
47 Brendon Paucek SO UW - Eau Claire 26:11.50 5:17
48 42 Cody Riesterer SO UW - Stevens Point 26:12.70 5:17
49 Ian Ewers UW - La Crosse 26:13.40 5:17
50 Matt Eidenschink UW - La Crosse 26:16.60 5:18
51 43 Jacob Olsen SR UW - Stout 26:19.20 5:18
52 David Hebert SR UW - Stevens Point 26:24.30 5:19
53 44 Roberto Lara JR UW - Oshkosh 26:30.20 5:20
54 45 Gus Metzdorff SO UW - Stout 26:32.10 5:21
55 Ryan Spahn FR UW - Stevens Point 26:36.10 5:22
56 46 Noah Stamsta FR UW - Whitewater 26:37.60 5:22
57 47 Kent Miehe JR UW - Whitewater 26:40.50 5:22
58 Alex Richardson FR UW - Stevens Point 26:42.60 5:23
59 48 Jordan Koski FR UW - Superior 26:43.50 5:23
60 Nate Meints FR UW - Oshkosh 26:44.50 5:23
61 49 Nick Wagner JR UW - Platteville 26:45.80 5:24
62 50 Zach Wickham FR UW - Stout 26:46.20 5:24
63 Joe Van Grinsven FR UW - Stout 26:49.40 5:24
64 Lane Geisness UW - La Crosse 26:51.60 5:25
65 Luke Hill FR UW - Oshkosh 26:54.90 5:25
66 51 Tony Urbanski JR UW - Whitewater 26:55.00 5:25
67 52 Connor Markgraf SR UW - Whitewater 26:56.30 5:26
68 Kyle Burkwald SR UW - Stevens Point 26:59.80 5:26
69 53 Scott Wolter JR UW - Whitewater 27:03.50 5:27
70 54 Zach Ambrose JR UW - River Falls 27:05.80 5:28
71 David Rosenlund FR UW - Stout 27:17.00 5:30
72 Quinn Farley JR UW - Whitewater 27:17.80 5:30
73 Jed Dodge SO UW - Stevens Point 27:24.10 5:31
74 55 Cam Tiberg SR UW - Superior 27:27.50 5:32
75 56 Evan Walpole SO UW - Superior 27:27.70 5:32
76 James Koene JR UW - Whitewater 27:29.60 5:32
77 David Ritter SR UW - Stout 27:30.30 5:32
78 Luke Geffers FR UW - Oshkosh 27:30.70 5:33
79 57 Jackson Shaw JR UW - River Falls 27:31.40 5:33
80 Cole Shurbert-Het SO UW - Platteville 27:31.40 5:33
81 58 Ricky Peterson FR UW - River Falls 27:31.50 5:33
82 Michael Rosenberg UW - La Crosse 27:31.90 5:33
83 Matt Wubben JR UW - Platteville 27:36.30 5:34
84 Dan Lacroix JR UW - Platteville 27:40.10 5:34
85 Garret Wernecke SR UW - Platteville 27:44.20 5:35
86 Zach Zimmerman SO UW - Stout 28:00.50 5:39
87 59 Edward Martin JR UW - Superior 28:00.60 5:39
88 Ben Maas FR UW - Whitewater 28:08.30 5:40
89 Trevor Damkot FR UW - Oshkosh 28:16.40 5:42
90 60 Elliot Pachniak SO UW - River Falls 28:19.70 5:42
91 Charlie Scott JR UW - Oshkosh 28:30.20 5:45
92 61 Ryan Ruegsegger JR UW - River Falls 28:31.50 5:45
93 Ryan Maes JR UW - Whitewater 28:37.40 5:46
94 Walker Rynes FR UW - Platteville 28:53.80 5:49
95 62 Aaron Peterson SO UW - Superior 29:05.50 5:52
96 Brandon Haling SR UW - Superior 29:11.20 5:53
97 63 Matt Pechacek JR UW - River Falls 29:18.00 5:54
98 Mieszko Brikis SO UW - Superior 29:25.00 5:56
========== Women's 6k ==========
1. 32 UW - La Crosse ( 22:27 1:52:11 0:44)
=======================================================
1 1 Laura Mead 22:00
2 3 Natalie Powell 22:21
3 6 Elizabeth Frick 22:26
4 10 Ellen Smith 22:40
5 12 Rebecca Zych 22:44
6 ( 18) Karina Nielsen 23:00
7 ( 24) Jill Englebert 23:14
2. 72 UW - Oshkosh ( 22:53 1:54:21 1:16)
=======================================================
1 2 Kylee Verhasselt SO 22:18
2 9 Hannah Kuenzi FR 22:30
3 15 Cheyenne Moore FR 22:57
4 19 Sonny Jenkins SR 23:02
5 27 Danica Harrison JR 23:34
6 ( 28) Leah Rendflesh SO 23:37
7 ( 29) Isabella Tremonti FR 23:40
3. 73 UW - Eau Claire ( 22:53 1:54:22 0:44)
=======================================================
1 5 Lucy Ramquist JR 22:25
2 11 Kelsey Jaeger JR 22:42
3 16 Sydney Pretasky SO 22:59
4 20 Melody Becker SO 23:07
5 21 Clara Williamson JR 23:09
6 ( 23) Monica Emerson SR 23:12
7 ( 25) Katryna Williams JR 23:16
4. 101 UW - Stevens Point ( 23:09 1:55:43 1:29)
=======================================================
1 4 Ana Breit SR 22:23
2 8 Lauren Dilley SR 22:28
3 22 Josey Rieber SO 23:12
4 32 Holly Winberg JR 23:48
5 35 Emily Ellman SO 23:52
6 ( 38) Amanda Ross JR 24:04
7 ( 39) Paige Haberkorn SR 24:06
5. 127 UW - Stout ( 23:24 1:57:00 1:25)
=======================================================
1 13 Kathleen Thorn JR 22:47
2 14 Jordan Kelch SR 22:53
3 26 Morgan Sweeney JR 23:16
4 34 Danielle Magnuson FR 23:52
5 40 Katie Repka SO 24:12
6 ( 45) Leah Hauck SR 24:34
7 ( 47) Josie Petersson SR 24:47
6. 158 UW - Whitewater ( 23:47 1:58:52 2:02)
=======================================================
1 7 Amy Kahl JR 22:28
2 31 Emily Kahl JR 23:47
3 33 Amanda Brom SR 23:51
4 43 Jaclyn Rowe JR 24:16
5 44 Megan Buse JR 24:30
6 ( 46) Monica Sweet FR 24:43
7 ( 48) Mara Wiebke FR 24:52
7. 161 UW - Platteville ( 23:48 1:58:56 1:13)
=======================================================
1 17 Kiera Depies JR 23:00
2 30 Chelsey Heiden SO 23:45
3 36 Andrea Knutson JR 23:55
4 37 Allison Wells JR 24:03
5 41 Ashlynne Wampfler JR 24:13
6 ( 42) Teagan Seneczko JR 24:14
7 ( 54) Kara Linzmeier FR 25:49
8. 270 UW - River Falls ( 25:46 2:08:50 0:52)
=======================================================
1 50 Deanna Cahoon-Draus JR 25:12
2 52 Alex Mikle FR 25:37
3 55 Kimberly Carlson FR 25:55
4 56 Meagan Weisshahn FR 26:02
5 57 Abby Fouts SO 26:04
6 ( 58) Katie Kammer FR 26:18
7 ( 59) Emma Hayes SO 26:40
9. 274 UW - Superior ( 26:07 2:10:33 1:58)
=======================================================
1 49 Jacquelyn Erickson JR 25:11
2 51 Brittney Kemi FR 25:35
3 53 Kate Weyenberg JR 25:44
4 60 Alissa Boyhtari SO 26:54
5 61 Sophia Bornowski FR 27:09
6 ( 62) Sara Schield SO 27:25
7 ( 63) Hannah Kautz FR 27:58
Women's 6k
Place TmPl Name Year School Time Pace
===== ==== ==================== ==== ======================== ======== =====
1 1 Laura Mead UW - La Crosse 21:59.35 5:54
2 2 Kylee Verhasselt SO UW - Oshkosh 22:17.02 5:59
3 3 Natalie Powell UW - La Crosse 22:20.76 6:00
4 4 Ana Breit SR UW - Stevens Point 22:22.33 6:01
5 5 Lucy Ramquist JR UW - Eau Claire 22:24.27 6:01
6 6 Elizabeth Frick UW - La Crosse 22:25.12 6:01
7 7 Amy Kahl JR UW - Whitewater 22:27.61 6:02
8 8 Lauren Dilley SR UW - Stevens Point 22:27.74 6:02
9 9 Hannah Kuenzi FR UW - Oshkosh 22:29.86 6:03
10 10 Ellen Smith UW - La Crosse 22:39.61 6:05
11 11 Kelsey Jaeger JR UW - Eau Claire 22:41.99 6:06
12 12 Rebecca Zych UW - La Crosse 22:43.99 6:06
13 13 Kathleen Thorn JR UW - Stout 22:46.85 6:07
14 14 Jordan Kelch SR UW - Stout 22:52.46 6:09
15 15 Cheyenne Moore FR UW - Oshkosh 22:56.45 6:10
16 16 Sydney Pretasky SO UW - Eau Claire 22:58.69 6:10
17 17 Kiera Depies JR UW - Platteville 22:59.67 6:11
18 18 Karina Nielsen UW - La Crosse 22:59.94 6:11
19 19 Sonny Jenkins SR UW - Oshkosh 23:01.21 6:11
20 20 Melody Becker SO UW - Eau Claire 23:06.21 6:12
21 21 Clara Williamson JR UW - Eau Claire 23:08.34 6:13
22 22 Josey Rieber SO UW - Stevens Point 23:11.59 6:14
23 23 Monica Emerson SR UW - Eau Claire 23:11.66 6:14
24 24 Jill Englebert UW - La Crosse 23:13.81 6:14
25 25 Katryna Williams JR UW - Eau Claire 23:15.11 6:15
26 Rebecca Whipple FR UW - Eau Claire 23:15.23 6:15
27 26 Morgan Sweeney JR UW - Stout 23:15.93 6:15
28 Sydney Latterell UW - La Crosse 23:20.55 6:16
29 Emily Holman SR UW - Eau Claire 23:23.65 6:17
30 27 Danica Harrison JR UW - Oshkosh 23:33.05 6:20
31 Hannah Seneczko FR UW - Eau Claire 23:33.15 6:20
32 Sara Normington UW - La Crosse 23:35.22 6:20
33 28 Leah Rendflesh SO UW - Oshkosh 23:36.13 6:20
34 Lisa Rydeen UW - La Crosse 23:36.74 6:20
35 29 Isabella Tremonti FR UW - Oshkosh 23:39.99 6:21
36 Gretchen Berg SO UW - Eau Claire 23:40.63 6:22
37 30 Chelsey Heiden SO UW - Platteville 23:44.02 6:22
38 Abbey Singleton UW - La Crosse 23:44.77 6:23
39 Courtney Holland FR UW - Oshkosh 23:45.63 6:23
40 31 Emily Kahl JR UW - Whitewater 23:46.22 6:23
41 32 Holly Winberg JR UW - Stevens Point 23:47.07 6:23
42 Steph Dunlavy SR UW - Eau Claire 23:49.04 6:24
43 33 Amanda Brom SR UW - Whitewater 23:50.23 6:24
44 34 Danielle Magnuson FR UW - Stout 23:51.40 6:24
45 35 Emily Ellman SO UW - Stevens Point 23:51.83 6:25
46 36 Andrea Knutson JR UW - Platteville 23:54.35 6:25
47 Rhea Fiorita JR UW - Oshkosh 24:01.54 6:27
48 37 Allison Wells JR UW - Platteville 24:02.09 6:27
49 38 Amanda Ross JR UW - Stevens Point 24:03.62 6:28
50 39 Paige Haberkorn SR UW - Stevens Point 24:05.86 6:28
51 Tess Harvatine FR UW - Oshkosh 24:08.46 6:29
52 40 Katie Repka SO UW - Stout 24:11.13 6:30
53 41 Ashlynne Wampfler JR UW - Platteville 24:12.01 6:30
54 42 Teagan Seneczko JR UW - Platteville 24:13.22 6:30
55 43 Jaclyn Rowe JR UW - Whitewater 24:15.62 6:31
56 Michaela Welsh FR UW - Oshkosh 24:19.27 6:32
57 Haley Steig SR UW - Stevens Point 24:28.28 6:34
58 44 Megan Buse JR UW - Whitewater 24:29.93 6:35
59 45 Leah Hauck SR UW - Stout 24:33.02 6:36
60 Haley Vanderhill JR UW - Stevens Point 24:37.07 6:37
61 Emily Schlebecker FR UW - Stevens Point 24:38.33 6:37
62 46 Monica Sweet FR UW - Whitewater 24:42.77 6:38
63 Betsy Gray JR UW - Oshkosh 24:43.37 6:38
64 47 Josie Petersson SR UW - Stout 24:46.80 6:39
65 48 Mara Wiebke FR UW - Whitewater 24:51.18 6:40
66 Kara Hoier FR UW - Stevens Point 24:55.62 6:42
67 Hailey Haen FR UW - Stout 25:04.43 6:44
68 Sara Rosewicz SR UW - Stout 25:06.14 6:44
69 49 Jacquelyn Erickson JR UW - Superior 25:10.48 6:46
70 50 Deanna Cahoon-Draus JR UW - River Falls 25:11.75 6:46
71 Shelby Terhell FR UW - Stout 25:13.68 6:46
72 Michaela Quast SO UW - Stout 25:16.57 6:47
73 Mary Kate Bernier JR UW - Whitewater 25:19.06 6:48
74 Ashley Paulick FR UW - Whitewater 25:29.32 6:51
75 Kristin Mehr UW - La Crosse 25:31.91 6:51
76 51 Brittney Kemi FR UW - Superior 25:34.64 6:52
77 52 Alex Mikle FR UW - River Falls 25:36.11 6:53
78 53 Kate Weyenberg JR UW - Superior 25:43.16 6:54
79 54 Kara Linzmeier FR UW - Platteville 25:48.61 6:56
80 Olivia Woyak FR UW - Whitewater 25:51.87 6:57
81 55 Kimberly Carlson FR UW - River Falls 25:54.49 6:57
82 56 Meagan Weisshahn FR UW - River Falls 26:01.28 6:59
83 57 Abby Fouts SO UW - River Falls 26:03.09 7:00
84 Danielle Macareno SO UW - Stevens Point 26:04.07 7:00
85 Sarah Kasiurak JR UW - Whitewater 26:08.48 7:01
86 58 Katie Kammer FR UW - River Falls 26:17.99 7:04
87 Katelyn Pena SO UW - Whitewater 26:19.79 7:04
88 Brianna Ferguson FR UW - Stout 26:28.70 7:07
89 59 Emma Hayes SO UW - River Falls 26:39.67 7:10
90 60 Alissa Boyhtari SO UW - Superior 26:53.16 7:13
91 Brooke Higbee FR UW - Platteville 26:59.18 7:15
92 61 Sophia Bornowski FR UW - Superior 27:08.77 7:17
93 Rachel Stairs JR UW - River Falls 27:21.24 7:21
94 62 Sara Schield SO UW - Superior 27:24.26 7:22
95 Kimberly Gutierrez FR UW - Platteville 27:26.23 7:22
96 63 Hannah Kautz FR UW - Superior 27:57.48 7:30
97 Kayla Gibson UW - Superior 29:21.67 7:53
98 Rachel Hills FR UW - Superior 30:02.18 8:04
•Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com•
Like·Comment·Share·E-mail·14307 views
|